• انتشار: 19 سپتامبر 2019
  • ساعت: 16:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37847
پرینت

کرزی یک بار دیگر طالبان را برادر خواند و بر از سرگیری مذاکرات صلح امریکا با طالبان تأکید کرد

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، می گوید جنگ افغانستان را پاکستان و امریکا برای تأمین منافع خود شروع کرده اند و خود این دو کشور باید این جنگ را به پایان برسانند و صلح را در افغانستان برقرار سازند.

وی که امروز پنج شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل سخن می گفت، افزود صلح زمانی در افغانستان حاکم می شود که امریکا با مردم و حکومت  افغانستان صادقانه رفتار کند.


کرزی گفت:« پاکستان به زور امریکا بر افغانستان حاکمیت می‌کند و اگر امریکا نباشد، زور پاکستان به افغانستان نمی‌رسد و در آن صورت افغان‌ها می‌دانند که با پاکستان چگونه معامله کنند.»

کرزی افزود: «با استناد به خواست مردم افغانستان، از دولت امریکا می‌خواهیم که مذاکرات صلح با طالبان و مردم افغانستان را دوباره و به زودترین فرصت آغاز کند.»

وی گفت از سرگیری مذاکرات صلح باید شفاف و تنها برای برقراری صلح در افغانستان باشد.  

کرزی یک بار دیگر طالبان را برادر خطاب کرد و از آنها خواست همان طور که به مذاکره با امریکا اهمیت می دهند به عنوان مسلمان با خود افغان ها نیز وارد مذاکره مستقیم شوند و به جنگ در کشور پایان دهند.


کرزی همچنین به همکاری چین، آلمان و روسیه در پروسه صلح افغانستان اشاره کرد و این کشورها و دیگر کشورهای همسایه خواست تمام تلاش خود برای از سرگیری مذاکرات صلح امریکا با طالبان را انجام دهند.

به گفته کرزی، هم اکنون قتل عام مردم در افغانستان جاری است، کشتار مردم در مساجد، مکاتب و بازارها ادامه دارد و کشورهای منطقه و همسایه باید در قطع جنگ در افغانستان همکاری کنند.

او ادامه جنگ افغانستان را دسیسه کشورهای بیرونی دانست و افزود اگر دونالد ترامپ به خاطر کشته شدن یک عسکرش مذاکرات صلح را متوقف می‌کند؛ چرا طرف‌های داخلی جنگ به خاطر قطع کشتار مذاکرات صلح را دوباره آغاز نکنند.

کرزی تأکید کرد طالبان هم بدانند از طریق معامله با امریکا نمی‌توانند بر مردم افغانستان حکومت کنند و باید از کانال صلح و شرکت در انتخابات شانس خود برای رسیدن به قدرت را امتحان نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.