• انتشار: 30 ژانویه 2020
  • ساعت: 02:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41283
پرینت

کرزی و حکمتیار در مورد پروسه صلح گفت و گو کردند

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، در دیدار با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، در مورد پروسه صلح افغانستان گفت و گو کرد.

در این دیدار که روز گذشته چهارشنبه صورت گرفت کرزی و حکمتیار در مورد پروسه صلح به طور کلی و مذاکرات بین الافغانی که قرار است به زودی در آلمان برگزاری شود به طور خاص بحث و گفت و گو کردند.

دفتر حکمتیار در اعلامیه ای گفت آلمان قرار است سومین دور از مذاکرات بین الافغانی را میزبانی کند.

این در حالی است که دور اول و دوم مذاکرت بین الافغانی با حضور چهره های سیاسی برجسته افغان و نمایندگان طالبان به ترتیب در ماه فبریه سال گذشته میلادی در روسیه و ماه جولای در دوحه قطر برگزار شده بود. حکومت افغانستان در هر دو دور از این مذاکرات حضور نداشت.

در مذاکرات بین الافغانی آلمان برای اولین بار طالبان با تیم صلح حکومت افغانستان دیدار می کند. طالبان تا قبل از این از گفت و گوی مستقیم با حکومت افغانستان خودداری کرده است.

مارکوس پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان، در سفر هفته گذشته خود به کابل با رهبران حکومت وحدت ملی و برخی چهره های سیاسی برجسته از جمله رهبران احزاب دیدار کرد. وی در این دیدارها از آمادگی کشورش برای برگزاری مذاکرات بین الافغانی خبر داده بود.

اگرچه تاریخ دقیق برگزاری مذاکرات بین الافغانی در آلمان هنوز مشخص نشده اما گفته می شود این نشست پس از امضای توافق صلح امریکا با طالبان قرار است برگزار شود.

از سویی هم زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در دور تازه مذاکرات خود با طالبان در دوحه قطر کماکان مصروف چانه زنی با طالبان در مورد توافق صلح و پایان جنگ در افغانستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.