• انتشار: 20 فوریه 2020
  • ساعت: 10:20
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41767
پرینت

کرزی: طبیعی است که نتیجه انتخابات قابل پذیرش نباشد

کرزی گفت پروسه‌یی‌ که تحت نام انتخابات بر مردم ما تحمیل گردید، یک پروسه غیر ملی و در مغایرت با اصول و ارزش ‌های مردم‌ سالاری قرار داشت که عدم اشتراک مردم در آن بیانگر این واقعیت است.

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، پروسۀ انتخابات را «مغایر ارزش‌های ملی» و تحمیلی خواند.

به دنبال اعلام نتیجۀ انتخابات کرزی گفت طبیعی است که نتیجۀ انتخابات مورد پذیرش قرار نگیرد.

کمیسیون انتخابات روز سه شنبه نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بربنیاد آن اشرف‌غنی با گرفتن بالاتر از ۵۰ درصد آرا به پیروزی رسیده است.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان  گفت: «برگزاری انتخابات در شرایطی‌که زمینه دایر شدن شفاف و عادلانه آن در کشور مساعد نباشد، موجب بحران و افتراق گردیده، کشور عزیز ما را تضعیف نموده و پروسه صلح را مختل می‌سازد. بنابراین تأکید داشتم که همه نیروهای سیاسی و اجتماعی کشور متحداً به امر صلح و تحقق آن به مثابه اساسی‌ترین امر ملی، با تمام نیرو بذل مساعی نمایند.»

وی علاوه کرد: «پروسه‌یی‌که تحت نام انتخابات بر مردم ما تحمیل گردید، یک پروسه غیر ملی و در مغایرت با اصول و ارزش ‌های مردم‌ سالاری قرار داشت که عدم اشتراک مردم در آن بیانگر این واقعیت است. این پروسه همچنان بیشتر منعکس کننده اهداف خارجی در افغانستان می باشد که میخواهند با تضعیف حاکمیت ملی و ایجاد تفرقه میان مردم افغانستان، برنامه های خود را تطبیق کنند. با در نظرداشت اوضاع کلی کشور و به خصوص آن چه‌که در پنج ماه اخیر در رابطه با این پروسه و اعلام نتایج آن به وقوع پیوست، بسیار طبیعی است که نتایج اعلام شده مورد پذیرش قرار نگیرند.»

پیشتر عبدالله عبدالله اعلام نتیجۀ انتخابات را «کودتا علیه مردم‌سالاری» خواند و از تشکیل حکومت ثبات و همگرایی سخن زد.

رحمت‌الله نبیل هم اعلام کرد دموکراسی در افغانستان مرد. اما اشرف‌غنی از اعلام نتیجۀ کمیسیون انتخابات استقبال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.