• انتشار: 8 اکتبر 2017
  • ساعت: 16:35
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 24975
پرینت

کرزی: داعش چگونه با حضور و نظارت آمریکا در افغانستان ظهور کرد

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین کشور در جریان گفتگویی با تلویزیون «آر تی» چگونگی ظهور گروه تروریستی داعش در افغانستان را با وجود حضور آمریکا زیر سوال برد.

آقای کرزی در جریان این مصاحبه گفت چطور ممکن است که گروه تروریستی داعش با وجود حضور نظامی و جاسوسی آمریکا در افغانستان ظهور کند.

او همچنین انتقاد کرد که چرا افراط گرایی و خشونت در افغانستان به شدت افزایش یافته، در حالی که آمریکا وارد افغانستان شد تا صلح و ثبات بیاورد.

کرزی گفت: “آمریکا وارد افغانستان شد تا صلح و ثبات بیاورد و افراط گرایی را شکست دهد، اما امروز ما حتی بیش تر از قبل افراط گرایی داریم. چرا؟ این مسئله ای است که باید روی آن بحث کنیم.

وی با اشاره به ظهور داعش طی چندین سال اخیر در افغانستان گفت: “چه کسی سبب ظهور داعش در افغانستان شد، آن هم تحت نظارت نیروی نظامی و جاسوسی آمریکا و چگونه این کار را کرد؟”

او تاکید کرد: “ما حق داریم که این سوال ها را بپرسیم و دولت آمریکا نیز باید به آن ها پاسخ بدهد.”

آقای کرزی با لحن سوالی پرسید که چگونه با وجود میلیون ها دالر مصرف و از دست دادن شماری انسان، همچنان افراط گرایی در افغانستان وجود دارد.

مصاحبه کننده در اینجا از آقای کرزی پرسید که آیا برای ادعاهایش اسنادی دارد و یا خیر.

آقای کرزی در پاسخ گفت: “سند و گواه همان چیزی است که در افغانستان در حال رخ دادن است.”

رئیس جمهوری پیشین کشور در پایان گفتگویش گفت که بمب و اقدام نظامی نمی تواند برای کشور صلح بیاورد، در عوض، افغان ها خود باید به دنبال ایجاد مکانیزمی شوند تا همه افراد به شمول طالبان را شامل شود.

او افزود که این پروسه باید توسط همگان حمایت گردد و آمریکا نیز باید به عنوان یک شریک همکار با کشورهای برزگ در منطقه به شمول چین، روسیه، پاکستان، ایران و هند عمل کند تا بتواند برای افغانستان صلح بیاورد.

وی با اشاره به حمله راکتی شورشیان به میدان هوایی کابل در روزی که جیمز ماتیس وارد افغانستان شد، گفت: “این حمله نشان می دهد که چطور اقدام های در حال صورت اشتباه هستند.”

به گفته ی وی، پس از ۱۷ سال جنگ، آمریکا و ناتو نمی توانند امنیت میدان هوایی در روزی که وزیر دفاع آمریکا و رئیس ناتو وارد کابل می شوند را بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.