• انتشار: ۱۵ سرطان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۴۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 60239
پرینت

کرزی: امریکا و متحدانش در افغانستان شکست خوردند

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور گفت از نظر او ماموریت نظامی آمریکا و متحدانش در ۲۰ سال گذشته برای مقابله با “تروریسم” و افراط گرایی در افغانستان ناکام بوده است.

با وجود این آقای کرزی گفت در بخش‌های دیگر آنان به افغانستان کمک کرده‌اند. به گفته او، آمریکا و متحدانش در بازسازی زیر ساخت‌های افغانستان، آموزش و سایر موارد کابل را کمک کرده است.

او توضیح داد تلاش آمریکا و متحدانش در این بخشها نتایج خوبی برای افغانستان و مردم داشته که “قابل قدردانی است.”

آقای کرزی گفت آنها در کنار سایر فعالیت‌های نظامی، به افغانها صدمه زدند، بمباران کردند، آزار و اذیت و زندانی کردند.

کرزی به بی بی سی گفت، به دلیل اینکه آمریکا و متحدانش کاری را که باید در افغانستان انجام می‌دادند، انجام ندادند، به این دلیل در مبارزه با افراط گرایی و “تروریسم” ناکام بودند.

آقای کرزی از سال ۲۰۰۱ بعد از سقوط گروه طالبان تا سال ۲۰۱۴ زمام امور این کشور را به عهده داشت. او در سال‌های اخیر حکومتش به شدت مخالف آمریکا شده بود.

آقای کرزی در سال ۲۰۱۴ با انتقاد شدید از آمریکا، بازداشتگاه بگرام را “کارخانه طالب‌‌سازی” خوانده بود.

رئیس جمهور پیشین افغانستان در آن زمان گفت: «براساس معلوماتی که من دارم، بگرام کارخانه طالب‌سازی است. بگرام جایی است که مردم بیگناه آن جا آورده می‌شوند و به آنها علیه خاک خود و دولت خود نفرت سپرده می‌شود … از راه توهین، شکنجه و آزار. زندان بگرام جایی است که مردم بیگناه افغانستان انداخته می‌شوند و از آنجا علیه کشور خود بسیج می‌شوند.»

او گفته بود در سال ۲۰۰۸ در جریان سفر یک هیأت مجلس سنای آمریکا به افغانستان، یک عضو این مجلس به او گفت: «ما اگر شک کوچکی به کسی داشته باشیم او را زندانی می‌کنیم. من گفتم این کاری است که شوروی‌ها در افغانستان کردند و باعث بلوا و بغاوت عظیم و جهاد در افغانستان شد. گفت نخیر، ما تاسیسات بزرگتری می‌سازیم و مردم زیادتری از خاک شما را زندانی می‌کنیم. من گفتم نمی‌گذارم که شما این کار را بکنید. گفت: تو یک آدم هستی، نمی‌توانی جلو ما را بگیری.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.