• انتشار: 11 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:22
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39912
پرینت

کرزی: امریکا هم بمب می ریزد و هم آتش بس می خواهد

امریکا طی یکسال گذشته بر لزوم آتش بس پافشاری کرده، اما همزمان سهمگین‌ترین عملیات نظامی خود را طی سال گذشته در افغانستان انجام داده است که این ناسازگاری در عمل و گفتار را انجام می دهد.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین می‌گوید اسناد سری منتشر شده توسط واشنگتن پست نشان داد که دولت امریکا عامل اصلی فساد در افغانستان است.

حامد کرزی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «کمک‌های مالی واشنگتن و سرازیر‌ شدن میلیون‌ها دالر طی ۲ دهه گذشته بدون نظارت بر چگونگی مصرف آن، به فساد در افغانستان دامن زده است.»

وی با اشاره به افشای اسنادی در مورد فریب مردم امریکا از سوی سیاسمداران این کشور درباره جنگ افغانستان افزود: «این اسناد اظهارات در مورد چگونگی مصرف پول‌های امریکا در افغانستان را مورد تایید قرار می‌دهد.» کرزی همچنین با تکذیب اشتباهات در دوران حکومتش، فساد در دولت خود را انکار نکرد.

اسناد محرمانه‌ای که روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرده، نشان می‌دهد دولت‌های امریکا از زمان جورج بوش تاکنون در مورد وضعیت پیشرفت جنگ در افغانستان به مردم امریکا دروغ گفته‌اند تا سیاست‌های خود را توجیه کنند.

رییس‌جمهور پیشین أفغانستان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود تاکید کرد: «پول‌های امریکا برای مبارزه با تروریسم به حساب پیمانکاران و شرکت‌های خصوصی واریز شده و این موضوع فساد در افغانستان را تشدید کرده است. این پول‌های امریکاست که وارد افغانستان شده و توسط خود آنها بدون پاسخگویی و نظارت هزینه می‌شود و تاکنون اقدامات امریکا هیچ کمکی به مردم افغانستان نکرده است. افشای این اسناد باید چشمان مردم امریکا را باز کند و باعث تغییر در نوع نگاه امریکا به افغانستان شود. امریکا از فساد به عنوان ابزاری برای پیشبرد بازی خود در افغانستان استفاده می‌کند.»

کرزی همچنین درباره مذاکرات صلح امریکا و طالبان نیز گفت: بهتر است امریکا قدم اول در این رابطه را برداشته و به صورت یکطرفه آتش بس اعلام کند. امریکا طی یکسال گذشته بر لزوم آتش بس پافشاری کرده، اما همزمان سهمگین‌ترین عملیات نظامی خود را طی سال گذشته در افغانستان انجام داده است که این گفته و عمل ناسازگار است. نمی‌توان همزمان خواستار آتش‌بس بود و هزاران بمب را بر سر یک کشور ریخت. چطور می‌توان انتظار داشت که این موضوع به آتش‌بس منجر شود؟ اگر امریکا واقعا به دنبال آتش‌بس است باید این موضوع را در عمل نشان دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.