• انتشار: ۲۲ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۲۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 29205
پرینت

کاهش بی سابقه ارزش افغانی در برابر دالر

در چند روز گذشته قمیت افغانی واحد پول افغانستان در مقابل دالر آمریکایی به به صورت بی سابقه ای کاهش یافته و از ۷۴ افغانی به ۷۸ افغانی در برابر یک دالر رسیده است.

خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی افغانستان این افزایش را “کاذب” خوانده و گفته است که “محتکران و قاچاقچیان ارز” موجب کاهش ارزش افغانی در بازار شده‌اند.

او افزود که دولت ارز کافی در اختیار دارد و می‌تواند که نیاز واقعی بازار را به ارز خارجی برطرف کند.
آقای صدیق (چهارشنبه ۲۱سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت که در چند روز اخیر نیاز بازار به دالر از ۳۰ میلیون به ۴۲ میلیون افزایش یافته که این غیر قابل قبول‌ است.

او گفت که در این روزها فعالیت اقتصادی شاخصی در افغانستان انجام نشده که میزان تقاضای ارز در کشور به حدود ۱۲ میلیون دالر در روز بیشتر شود.

رئیس بانک مرکزی افغانستان وعده داده که تا سه روز دیگر ۳۲ میلیون دالر به بازار ارز تزریق خواهد شد.

به گفته او شایعات در باره نرخ ارز غیرواقعی است و دولت توانایی لازم را در برآورده کردن نیازمندی‌های واقعی اقتصادی افغانستان دارد.
آقای صدیق گفته که”احتکارگران ارز قصد ضربه زدن به اقتصاد کشور را دارند.”

به گفته او عوامل کاهش نرخ ارز همانند تورم که بر ارزش نرخ ارز در بازار تاثیر مستقیم دارد نه تنها در ماه‌های گذشته افزایش نیافته است بلکه کاهش داشته و از ۴.۳ درصد به زیر ۰.۱۴ درصد رسیده و این نشان می‌دهد که نباید قیمت دالر افزایش یابد.

او گفت که افغانستان از نظر ذخیره ارزی نیز مشکل ندارد، زیرا درآمد داخلی به ۱.۸ میلیادر دالر رسیده است.

در ماه‌های اخیر گزارش شده بود که با افزایش نرخ ارز در ایران، روزانه حدود سه میلیون دالر از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود؛ آقای صدیق دراین باره گفت که بانک مرکزی مسئول کنترل قاچاق ارز به ایران نیست.
رئیس بانک مرکزی از مردم خواست که معاملات روزانه را با افغانی انجام داده و کاهش ارزش افغانی را موقتی دانست و گفت: “محتکران شناسایی و از طریق مراجع قانونی به پنجه قانون سپرده می‌شوند.”

قیمت یک دالر آمریکایی در سال ۱۳۸۴ خورشیدی براساس فرمان بودجه افغانستان ۴۸ افغانی بود و با گذشت ده سال ارزش آن در سال ۱۳۹۴ به ۵۷ افغانی رسید.

در دوسال گذشته ارزش یک دالر در برابر افغانی به بیش از ۶۷ رسید. هرچند وزارت مالیه/دارایی افغانستان در فرمان بودجه سال ۱۳۹۷ ارزش یک دالر در برابر افغانی را ۶۸.۳۴ اعلام کرده ولی در روزهای گذشته ارزش یک دالر به بیشتر از ۷۸ افغانی رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.