• انتشار: 4 فوریه 2021
  • ساعت: 12:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54082
پرینت

کانگرس امریکا: خروج نیروهای امریکایی سبب جنگ داخلی در افغانستان می شود

در گزارش کنگره امریکا آمده است: «ایالات متحده باید سیاست خروج سربازانش از افغانستان را مورد بازنگری قرار دهد تا مطمین شود که گفت‌وگوهای صلح در قطر، منجر به یک توافق سیاسی برای پایان جنگ در این کشور خواهد شد.»

کانگرس امریکا، از جو بایدن خواسته است سرعت خروج سربازان امریکایی از افغانستان را کاهش دهد تا وضعیت امنیتی این کشور، بهتر شود.

در گزارش کانگرس امریکا با نام (گروه مطالعه‌ی افغانستان) به ریاست جنرال جوزف دانفورد، آمده است با توجه به شرایط، خروج سربازان امریکایی از افغانستان، می‌تواند سبب بی‌ثباتی در منطقه، قوی شدن شبکه‌ی القاعده و تشدید جنگ‌های داخلی در این کشور شود.

در گزارش آمده است ایالات متحده نباید پیروزی را به طالبان بدهد. بر اساس گزارش، خروج کامل سربازان امریکایی در ماه می بدون در نظر گرفتن پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح، می‌تواند سبب فروپاشی دولت افغانستان شود.

در گزارش آمده است: «ایالات متحده باید سیاست خروج سربازانش از افغانستان را مورد بازنگری قرار دهد تا مطمین شود که گفت‌وگوهای صلح در قطر، منجر به یک توافق سیاسی برای پایان جنگ در این کشور خواهد شد.»

در گزارش، همچنان هشدار داده شده که ممکن است گروه طالبان با تمدید ماموریت سربازان امریکایی در افغانستان موافقت نکند و از گفت‌وگوهای صلح بیرون شود.

با این حال، وزارت خارجه‌ی امریکا، در واکنش به این گزارش گفته است که تا اکنون هیچ تصمیمی در باره‌ی شمار سربازان امریکایی در افغانستان گرفته نشده و دولت امریکا، در حال بازنگری توافق‌نامه قطر است.

گروه مطالعه‌ی افغانستان، در دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، از سوی کانگرس ایالات متحده ایجاد شد تا پیشنهادهایی را در باره‌ی سیاست امریکا در برابر صلح افغانستان تهیه کند.

این گروه، در ماه اپریل ۲۰۲۰ آغاز به کار کرد و روز چهارشنبه (۱۵ دلو)، گزارش خود را منتشر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.