بین الملل

کانادا: چین کشورهای غربی را در برابر یکدیگر قرار می دهد

کشورهای اروپایی برای به دست آوردن فرصت های اقتصادی در چین با یکدیگر رقابت می کنند اما ا ز این نکته غافل ند که توسط پکن به بازی گرفته شده در برابر یکدیگر قرار داده می شوند.

جاستین ترودو تاکید کرد کشورهای غربی می بایست یک جبهه واحد علیه چین تشکیل دهند و نگذارند پکن از منافع تجاری شان علیه خودشان استفاده کند.

نخست وزیر کانادا در مصاحبه با «تلویزیون گلوبال» اضافه کرد:« ما در حال رقابت بوده‌ایم و چین هوشمندانه، هر از گاهی، در بازار آزاد، به شیوه‌ای رقابتی، به بازی دادن ما علیه یکدیگر می پردازد.»

او تاکید کرد:«ما باید کار بهتری در همکاری با یکدیگر انجام دهیم و محکم بایستیم تا چین نتواند با بازی خود ما را به اختلاف بیندازد تا در مقابل یکدیگر قرار بگیریم.»

به دنبال بازداشت منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی و دختر بنیان‌گذار این شرکت، در دی ماه سال ۱۳۹۷ در فرودگاه ونکوور کانادا و به درخواست آمریکا و به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روابط بین آتاوا و پکن دچار تنش شد.

پس از دستگیری منگ وانژو در ونکوور، چین نیز دو شهروند کانادایی را در زمستان سال ۹۷ به اتهام لطمه زدن به «امنیت ملی» در چین بازداشت کرد.

به دنبال توافق دادستان‌های آمریکایی با منگ وانژو بر سر پرونده‌اش در خصوص «کلاهبرداری بانکی»، مدیر مالی شرکت چینی «هوآوی» از حصر خانگی در کانادا آزاد شد و به چین بازگشت.

دو شهروند کانادایی نیز پس از چند روز آزاد شده و چین را ترک کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا