• انتشار: 19 دسامبر 2015
  • ساعت: 16:36
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 5254
پرینت

کار عملی پروژه تاپی سال ۲۰۱۷ میلادی شروع می شود

وزارت معادن و پترولیم می گوید که کار عملی پروژه تاپی (انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هند) از سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز می شود.

داود شاه صبا، وزیر معادن و پترولیم، امروز شنبه به مجلس نمایندگان آمده بود و گزارشی در مورد عقد قرارداد پروژه تاپی به مجلسی ها ارایه کرد.

آقای صبا گفت که کار سروی پروژه تاپی اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز می شود و انتظار می رود که سال ۲۰۱۷ کار عملی این پروژه آغاز گردد.

او گفت که اتمام این پروژه تا اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی طول می کشد و سال ۲۰۲۰ میلادی ما شاهد عبور گاز از کشورمان خواهیم بود.

طبق گفته های وزیر معادن، خط لوله گاز تاپی از ولایت های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار می گذرد و به پاکستان وصل می شود.

گفتنی است که براساس این قرارداد افغانستان سالانه ۳۷۰ تا ۴۵۰ میلیون دالر حق عبوری می گیرد و همچنین در ده سال اول سالانه ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز دریافت خواهد کرد. و هر ده سال ۵۰۰ هزار متر مکعب افزوده می شود.

وزیر معادن همچنین گفت که دولت می تواند مصرف مازاد خود را از طریق این لوله به کشورهای همسایه بفروشد.

وی همچنین افزود که با عبور لوله گاز از کشور ۷ هزار تن شغل دایمی کسب می کنند و ۱٫۵ هزار تن دیگر برای حفاظت از مسیر گماشته می شود که هزینه های آن را کشور ترکمنستان می پردازد.

اعزام دانشجو در مقاطع لیسانس و ماستری به کشور ترکمنستان و اعمار یک انستیتوت برای اموزش کارگران در کشور از دیگر مفاد پروژه تاپی است.

هفته پیش رئیس جمهوری در راس هیاتی به کشور ترکمنستان رفت و کار عملی این پروژه کلید خورد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.