اقتصادِتیتر یک

کار ساخت راه آهن «ترانس افغان» از بهار آینده آغاز می شود

مقامات امارت اسلامی طالبان می گویند ازبکستان وعده سپرده کار خط آهن «ترانس افغان» که تاشکند را با عبور از افغانستان به پیشاور متصل می سازد، را بهار آینده آغاز کند.

وزارت مالیه امارت اسلامی طالبان اعلام کرد امیر خان متقی وزیر امور خارجه طالبان در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد با «ایلخوم مخکاموف» وزیر ترانسپورت ازبکستان، دیدار کرده است.

گفته شده ازبکستان وعده سپرده به تعدادی از پرسنل افغان آموزش های فنی در مورد راه آهن را ارائه دهد.

طول راه آهن بین کابل و پیشاور در حدود ۵۷۳ کیلومتر می باشد و ساخت آن ۴٫۸ میلیارد دالر هزینه دارد.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه امارت اسلامی، گفت:«این پروژه بزرگی ست. هر کشور نقش خود را در آن دارد و سهم مالی خود در ساخت پروژه را پرداخت می کند. کارهای تکنیکی هنوز نهایی نشده است. یک هیات از افغانستان به زودی راهی ازبکستان می شود تا موضوعات تکنیکی را بررسی نماید.»

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، هم گفت کار ساخت پروژه بهار سال آینده شروع می شود.

بخت رحمان شرافت، معاون وزارت فواید عامه امارت اسلامی، نیز تاکید کرد کشورهای مربوطه تلاش می کنند آسیای مرکزی را از طریق خط آهن ترانس افغان به آسیای جنوب وصل نمایند.

مقامات افغانستان، پاکستان و ازبکستان اوایل ماه فبروی سال جاری اولین نشست سه جانبه خود در مورد ساخت راه آهن ترانس افغان را برگزار کرده بودند. طرف در این نشست یک نقشه راه در مورد ساخت راه آهن مزار شریف-کابل- پیشاور که د رنهایت ازبکستان را از طریق افغانستان به بنادر پاکستان می کند، را امضا کردند.

منافع تاشکند در بنادر پاکستان سبب شده ازبکستان راه های ارتباطی تازه ای را باز کنند. شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، و عمران خان نخست وزیر پاکستان در چهاردهم اپریل ۲۰۲۱ اولین نشست دو جانبه خود را برگزاری کردند. در این نشست پروژه راه آهن ترانس افغان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پیش از این نیز، عبدالعزیز کامیلوف وزیر امور خارجه ازبکستان در دهم مارچ ۲۰۲۱ از اسلام آباد دیدن کرده بود.

کامیلوف در ماه فبروری نیز دیداری با اشرف غنی رئیس جمهوری فراری افغانستان و محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه پیشین کشور داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا