• انتشار: ۳۱ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۹:۲۲
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 28400
پرینت

کارگردان هندی به دنبال اکران فیلم جدیدش در افغانستان است

«دیب مدیکهار»، کارگردان پرآوازۀ هندی خواستار نمایش فیلم جدیدش به نام «بایسکوپ والا» در افغانستان شده است. او گفته که این فیلم، تصویری مثبت از افغانستان را به نمایش گذاشته است.

هرچند این کارگردان پرآوازۀ هندی در نامه ‌یی به شیدا محمد ابدالی، سفیر افغانستان در هند نوشته که می‌‌خواهد «بایسکوپ والا» را در کابل به نمایش بگذارد، اما تاهنوز پاسخی به درخواست وی داده نشده است.

دیب مدیکهار می‌گوید که علاقمند است «بایسکوپ والا» که داستان شخصیت یک مرد بازرگان پشتون‌تبار است که همه ساله به ایالت کلکتۀ هند سفر می‌کند، برای علاقه‌مندان سینمای هند در افغانستان در مکتب‌ها، دانشگاه‌ها و دیگر مکان‌های عمومی به نمایش گذاشته شود.

شخصیت اصلی این فیلم در جریان اقامتش در هند، با یک دختر پنج سالۀ هندی بنام مینی دوست می شود و مینی تداعی‌کنندۀ یادهای دختر خردسال این مرد است که در افغانستان زندگی می‌کند.

قرار است فلم بایسکوپ والا به تاریخ ۲۵ ماه می در هند به گونۀ رسمی رونمایی شود.

طلوع نیوز نوشته است؛ کارگردان این فیلم به یک روزنامۀ هندی گفته است: «زمانی که من مصروف ساخت این فیلم بودم، آروزیم همین بود که بتوانم روزی این فیلم را در افغانستان به نمایش بگذارم.»

مدیکهار می‌افزاید: «در حالی فیلم‌های ساخته بالیوود در افغانستان از جایگاه ویژۀ برخوردار است و بسیاری ها در این کشور از طریق تماشای فیلم های هندی به زبان هندی آشنایی خوبی دارند، اما نابه‌سامانی‌های سیاسی در کشور منجر به مسدود شدن ده‌ها سینما و تئاتر شده است و در حال حاضر، تنها شماری اندکی از فیلم های هندی در سینماهای کشور به نمایش گذاشته می شوند.»

وی ادامه داد: «من فکر کردم که این بهتر خواهد بود که این فیلم را آنجا (افغانستان) رونمایی کنم. من بی صبرانه منتظر جواب مثبت از سوی مقام های افغانستان در این باره هستم.»

در گذشته نیز شماری از فیلم‌های هندی به شمول فلم «درمتما» به کارگردانی فیروز خان در سال ۱۹۷۵میلادی و فیلم «خدا گواه» به هنرنمایی امیتابچن و سروی دیوی در افغانستان ثبت شده‌ اند. فیلم کابل اکسپرس نیز در سال۲۰۰۶ میلادی به کارگردانی کبیر خان در افغانستان ثبت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.