• انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۹:۰۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68503
پرینت

کارگران معدن طلا در تخار: جان می دهیم تا می توانیم نانی به دست آوریم

تعدادی از کارگران معدن طلا در ولسوالی کلفگان ولایت تخار می گویند که بعد از سقوط نظام و گسترش فقر و بیکاری، آنان به معادن طلا رو آورده اند که به قیمت جان، نان به دست می آورند.

از باز شدن معدن طلا در روستای «چهارتوت» ولسوالی کلفگان ولایت تخار نزدیک به دو سال می گذرد که اما طی همین مدت کوتاه تاکنون چهار تن به دلیل ریزش معدن جان باخته و ۳ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

«عبدالبشیر» یک تن از کارگران زر شویی (طلاکاری) در این ولسوالی به خبرنگار رها می گوید که فقر و بیکاری وی را مجبور کرده تا به کار در معدن طلا با تمامی سختی هایش مشغول گردد.

او گفت: «کار در معادن طلا تنها به زور و بازو نیاز دارد و آنهایی که دارای قوت کافی برای انجام این کار نباشند، نمی توانند دوام بیاورند.»

«عبدالخیر احمدی» رئیس کارمندان معدن طلا از کشته شدن دو تن از اقارب نزدیکش در معادن طلا  خبر می دهد.

طبق گفته های عبدالخیر، جان کارگرانی که در معادن طلا کار می کنند هر لحظه در خطر است؛  زیرا با توجه به ریگی بودن زمین های معادن طلا، این امکان در هر لحظه وجود دارد که معدن ریزش کند و جان کارگران داخل معدن را بگیرد.

او می گوید برخلاف نام آن، درآمد کارگران معادن طلا هیچ مشخص نیست و تاکنون بارها اتفاق افتاده که با وجود تلاش های بسیار هیچ در آمدی نداشته اند، اما در بهترین مواقع تنها تا ماهی ده هزار افغانی درآمد داشته اند.

تعدادی دیگر از کارگران طلا در این ولسوالی با ابراز نارضایتی از کارشان می گویند: «در جریان یک ماه گذشته چهار تن از جوانان ما در اثر ریزش معدن کشته شده اند که از این میان دو تن آنان اطفال زیر سن بودند.»

لازم به ذکر است که مالیه معادن طلا در ولسوالی کلفگان ولایت تخار در حکومت پیشین توسط افراد زورگو، تفنگ داران و مسلحین غی مسئول دو برابر معمول اخذ می گردید، که اکنون افراد وابسته به امارت اسلامی طالبان این مالیه را اخذ می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.