• انتشار: 26 فوریه 2020
  • ساعت: 20:23
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41991
پرینت

کارشناس امریکایی: نقش ایران در حل بحران افغانستان حیاتی ست

مواضع پاکستان به واشنگتن در خصوص مساله افغانستان نزدیک تر در مقایسه با دهلی نو است و برقراری صلح در افغانستان درهای جدیدی را برای پاکستان جهت یک تعامل جدید با آمریکا فراتر از مناسبات امنیتی، خواهد گشود.

 رئیس مدرسه مطالعات پیشرفت بین‌المللی دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به سیاستگذاران پاکستانی توصیه کرد برای حل بحران افغانستان از نقش جمهوری اسلامی ایران و هماهنگی با این کشور همسایه غافل نشوند.

«سید ولی‌ رضا نصر» که رسانه های پاکستانی وی را از جمله کارشناسان زبده و ارشد سیاست خارجی در آمریکا یاد کردند، طی سفر به اسلام آباد با مقامات ارشد دولت این کشور دیدار و درخصوص روابط پاکستان و آمریکا، تحولات منطقه، اوضاع شبه قاره و مسائل بین المللی رایزنی کرد.

ولی نصر همچنین در نشستی در وزارت امور خارجه پاکستان سخنرانی کرده و دیداری نیز با «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور انجام داد.

این استاد آمریکا طی جلسه ای با اعضای کمیته دائمی امور خارجه مجلس سنای پاکستان، درخصوص سفر اخیر ترامپ به هند و دیدگاه های کاخ سفید درخصوص ایران، چین و افغانستان را تشریح کرد.

وی در این نشست به سیاستگذاران پاکستانی توصیه کرد که علاوه بر ایجاد هماهنگی نزدیک با ایران در بحث مساله افغانستان، از نقش این کشور برای حل بحران غافل نشود زیرا هیچگونه راه حل سیاسی برای افغانستان بدون حضور ایران امکان پذیر نخواهد بود.

ولی نصر اظهار داشت: مواضع پاکستان به واشنگتن در خصوص مساله افغانستان نزدیک تر در مقایسه با دهلی نو است و برقراری صلح در افغانستان درهای جدیدی را برای پاکستان جهت یک تعامل جدید با آمریکا فراتر از مناسبات امنیتی، خواهد گشود.

سناتور «سید مشاهد حسین» رئیس کمیته امور خارجه مجلس سنای پاکستان نیز طی سخنانی در ای نشست گفت: سیاست خارجی دولت اسلام آباد درخصوص روابط با ایران، آمریکا، افغانستان و طرح راهروی مشترک اقتصادی پاکستان و چین اهمیت بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.