• انتشار: 23 اکتبر 2019
  • ساعت: 08:06
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38921
پرینت

کارشناسان: شروع دوباره مذاکرات صلح امریکا و طالبان با تغییراتی همراه خواهد بود

محب‌الله شریف، آگاه سیاسی می‌گوید، تعلیق روند گفت‌وگوهای صلح توسط آمریکا یک برنامۀ راهبردی این کشور بود و تلاش دارد از این طریق هزینۀ نظامی‌اش را در افغانستان کاهش دهد.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان پس از دوماه وقفه روز دوشنبه به کشورهای بلژیک و فرانسه سفر و با دبیرکل ناتو در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند، روند گفت‌وگوهای صلح این‌بار با تغییراتی همراه خواهد بود.

محب‌الله شریف، آگاه سیاسی می‌گوید، تعلیق روند گفت‌وگوهای صلح توسط آمریکا یک برنامۀ راهبردی این کشور بود و تلاش دارد از این طریق هزینۀ نظامی‌اش را در افغانستان کاهش دهد.

به گفتۀ او، جامعۀ جهانی نمی‌خواهد بیشتر از این در افغانستان حضور داشته‌باشد و سفر نماینده‌گان آمریکا به دیگر کشورها نیز به منظور جلب حمایت این کشورها انجام می‌شود.

پیش از این سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به یک رسانۀ هندی گفته بود که این گروه پس امضای توافق صلح با آمریکا با حکومت افغانستان نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

شماری از رسانه‌های پاکستانی نیز گزارش دادند پاکستان به طالبان فشار می‌آورد تا هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، اعلام آتش‌بس کنند.

وحید مژده، از آگاهان سیاسی می‌گوید، گفت‌گوهای صلح میان نمایندگان آمریکا و طالبان پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آغاز خواهد شد. به گفتۀ او، هدف سفر زلمی خلیلزاد به شماری از کشورها و دیدار با آن‌ها این است تا در بارۀ برنامه‌های گذشته و جدید آمریکا معلومات دهد.

به گفتۀ او، طالبان پیش از امضای توافق صلح با آمریکا، آتش‌بس نمی‌کنند و برای گفت‌وگو با حکومت افغانستان آماده نیستند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور هم در توییترش نوشت، صلح اولویت حکومت افغانستان است و مردم افغانستان خواهان صلح دایمی و آبرومند اند. وی افزود افغانستان زمانی به صلح دایمی می‌رسد که این روند توسط حکومت رهبری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.