• انتشار: 5 اکتبر 2019
  • ساعت: 15:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38391
پرینت

کارشناسان: احتمال تشکیل دولت موقت هنوز وجود دارد

دیدار نمایندگان طالبان با زلمی خلیل زاد در اسلام آباد که هفته گذشته صورت گرفت سبب شده بسیاری از کارشناسان امر تکشیل حکومت موقت در افغانستان را هنوز محتمل بدانند.

بر اساس گزارش‌ها، مقامات امریکایی و نمایندگان طالبان پس از لغو مذاکرات صلح به دستور ترامپ، بار دیگر در پاکستان دیدار کردند. گفته می‌شود این دیدار غیررسمی بوده است.

یک مقام ارشد پاکستانی به خبرگزاری رویترز گفت ملاقات کوتاه میان زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و هیئت طالبان که در اسلام‌آباد به سر می‌برد، انجام شده ولی جزئیات آن در دست نیست.

در همین حال شماری از آگاهان امور سیاسی کشور بر این باورند با آغاز دوباره مذاکرات میان امریکا و طالبان، تشکیل حکومت موقت در افغانستان حتمی است.

آستانه‌گل شیرزاد؛ آگاه مسایل سیاسی در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” امریکایی‌ها دنبال تامین منافع‌شان در افغانستان اند و اگر طالبان در منافع امریکا در افغانستان مانع ایجاد نکنند و رابطه شان را با گروه‌های تروریستی قطع کنند، در این صورت احتمال حکومت موقت هم موجود است”.

وی بیان داشت:” ظاهر امر نشان می‌دهد که امریکایی‌ها از یک سوی خواهان حفظ ارزش‌های ۱۸ ساله در افغانستان است و از سوی هم خواهان تامین صلح و ختم جنگ، در این صورت باید حکومتی را تشکیل بدهد که با خواست طالبان همخوانی داشته باشد.”

آقای شیر زاد با بیان اینکه طالبان باورمند به انتخابات نیستند بلکه خواهان امارات اسلامی گفت:” یگانه راه رسیدن به صلح پایدار نیز این است که حکومت افغانستان با هماهنگی امریکایی‌ها، سیاسیون افغانستان و طالبان حکومتی را تشکیل دهند که چهره همه جوانب در آن نمایان شود این امرتحقق نمی‌یابد جز تشکیل حکومت موقت.”

این آگاه مسایل سیاسی می‌‎گوید:” به احتمال قوی امریکایی‌ها به خاطرتامین منافع شان در افغانستان و ختم جنگ با به بحران بردن نتایج انتخابات ششم میزان؛ حکومت موقت را در افغانستان تشکیل دهد و باز هم تاکید می‌کنم این یک احتمال است”.

پیش از این وحید مژده آگاه مسایل سیاسی نیز در مصاحبه با خبرگزاری جمهور گفته بود:”برآیند انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان تامین کننده خواست امریکایی‌ها و طالبان که همانا تشکیل حکومت موقت در افغانستان است، می‌باشد”.

وی گفته بود:” امریکایی‌ها در افغانستان خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نبودند بلکه خواهان حکومتی بودند که همه جناح‌های درگیر جنگ در آن سهم داشته باشند… آقای محمد اشرف غنی به منظور تداوم قدرت خود تاکید بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کرد اما برآیند این انتخابات غنی و عبدالله را به قدرت نخواهد گذاشت.”

وی گفته بود:” حالا به وضوح دیده می‌شود هدفی را که امریکایی‌ها قبل از برگزاری انتخابات (حکومتی که طالبان در آن حضور داشته باشند) دنبال می‌کرد آن ر را با برگزاری انتخابات ششم میزان حصول خواهد کرد.”

از سوی دیگر، اکبر جان فولاد، آگاه مسایل سیاسی در مصاحبه با خبرگزاری جمهور؛ نشست زلمی خلیل زاد با نمایندگان طالبان در پاکستان را خلاف اصول دیپلوماتیک خواند و گفت:” این نشست یک توطیه علیه حکومت افغانستان توسط امریکایی‌ها و پاکستان است.”

وی تصریح کرد:” ۸۰ درصد جنگجویان طالبان پاکستانی اند و طالبان و امریکایی‌ها به دنبال تامین منافع پاکستانی‌ها در افغانستان است و پاکستانی‌ها هم خواهان یک حکومتی قوی در افغانستان نیست بلکه خواهان حکومتی است که تحت فرمان آنها باشد لذا برای رسیدن به این هدف در افغانستان تلاش می کنند.”

وی بیان داشت اگر حکومت افغانستان دست به کار نشود و گفتگو‌ها به همین شکل ادامه پیدا کند نتیجه آن جز تامین منافع آی اس آی پاکستان در افغانستان چیز دیگری نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.