اقتصاد

کارخانه بزرگ پرورش مرغ گوشتی در بلخ افتتاح شد

به گزارش رها، یک مرغداری برای تولید مرغ گوشتی یکشنبه ۹ جدی در ولایت بلخ افتتاح شد.

بشیر مژده مسئول بخش مرغداری ولایت بلخ گفت: امروز ما در حومه‌ی شهر مزار شریف شاهد افتتاح یک فابریکه پرورش مرغ هستیم که می تواند مصرف گوشت مرغ مردم را تأمین کند.

وی گفت: واردات گوشت های مرغ بی کیفیت، جامعه را دچار مشکل ساخته، ما با افتتاح این مرکز نیازهای مردم را برآورده و گوشت با کیفیت و سالم را در بازار عرضه می کنیم.

آقای مژده افزود: فارم مرغداری و تولید جوجه در ولایت بلخ نه تنها بلخ، حتی می تواند نیازمندی تمام ولایات سمت شمال را تأمین کند.

وی تصریح کرد که چهار فابریکه بزرگ پرورش مرغ در سطح ولایت بلخ ظرفیت تولید یک میلیون و هشتاد هزار جوجه را در ماه دارا است این در حالی است که مصرف گوشت مرغ توسط مردم در یک ماه حدودا ۶۰۰ هزار مرغ میرسد.

مژده عنوان کرد که اگر به مرغداران بلخ توجه صورت گیرد حتی می توانیم به سایر ولایات مرکزی و همجوار مرغ صادر کنیم.

آرش یونسی رئیس اتاق های تجارت ولایت بلخ نیز می گوید: خوشبختانه امروز بخش دام داری ولایت بلخ به طرف خود کفایی در حرکت است از مردم و تاجران می خواهیم که در عرصه مصرف تولیدات داخلی توجه نمایند.

یونسی اظهار داشت که ولایت بلخ در بخش های دام داری، لبنیات و روغن های طبیعی خودکفا شده و حتی در ولایاتی چون سمنگان، جوزجان و سرپل صادر می شود.

شیر محمد نورخیل؛ یک تن از کارمندان فابریکه پرورش مرغ مژده می گوید در این فابریکه تخم های مرغ جدا سازی شده ضد عفونی می شود، مرحله بعدی تخم ها داخل ماشین قرار می گیرند بعد از ۲۱ روز جوجه تولید می گردد.

نورخیل می افزاید که در هر ۲۱ روز ما می توانیم ۲۰۰ هزار جوجه مرغ را تولید کنیم و اگر دولت توجه بیشتری نماید ما قادر هستیم که در هر ۲۱ روز ۴۰۰ هزار جوجه  تولید نماییم.

حمایت از بخش خصوصی و تولیدات داخلی می تواند هم از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد و هم موجب ایجاد اشتغال برای مردم جویای کار می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا