سیاست

کاخ سفید: نگه داشتن ۲۵۰۰ نیرو در افغانستان سبب جنگ با طالبان می شد

جن ساکی؛ سخنگوی کاخ سفید به اظهارات مقامات پنتاگون در کنگره، واکنش نشان داد و گفت اگر امریکا دو هزار و ۵۰۰ نیروی خود را در افغانستان نگه می‌داشت، این امر به جنگ با طالبان منجر می‌شد.

مقامات پنتاگون برای نخستین بار پذیرفتند که به جو بایدن توصیه کرده بودند برای جلوگیری از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، ۲۵۰۰ نظامی امریکایی باید در این کشور بمانند.

سخنگوی کاخ سفید اما روز سه شنبه ( ۶ میزان) به وقت محلی در نشستی خبری گفت برای جو بایدن گفته شده بود که حفظ دو هزار و ۵۰۰ نیرو در افغانستان یک توصیه طولانی مدت نیست زیرا تشدید تنش به افزایش نیرو در افغانستان منجر می‌شد.

وی افزود اگر بایدن به توصیه مشاوران گوش می‌کرد امریکا بعدا مجبور به افزایش نیروهای خود در افغانستان می‌شد و این امر به جنگ با طالبان و افزایش تلفات در میان نیروهای امریکایی منجر می‌شد.

سخنگوی کاخ سفید توضیح داد اگرچه تعدادی احساس می‌کنند با وجود این شرایط بایدن باز هم باید در افغانستان نیرو نگه می‌داشت؛ اما در نهایت این تصمیم رییس جمهوری بوده و او فرمانده کل قوا است.

جن ساکی تصریح کرد رییس جمهوری امریکا باقی ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان را در راستای منافع مردم امریکا نمی‌دانست.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد مشاوران نظامی در مورد ادامه حضور نظامی در افغانستان اتفاق نظر نداشتند.

این درحالی است که مارک میلی؛ رییس ستاد مشترک و کنت مک‌کنزی؛ فرمانده سنتکام (فرماندهی مرکزی امریکا) در جلسه پاسخگویی روز سه‌شنبه مجلس سنا برای نخستین بار پذیرفتند به جو بایدن توصیه کرده بودند برای جلوگیری از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، ۲۵۰۰ نظامی امریکایی باید در این کشور بمانند.

جمهوریخواهان جو بایدن را متهم می‌کنند که درباره توصیه‌های نظامی برای نگاه داشتن شماری از نیروها در افغانستان دروغ گفته است. آقای بایدن در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود تا جایی که به خاطر دارد، کسی چنین توصیه‌ای به او نکرده است.

خروج سراسیمه نیروهای امریکایی از افغانستان همزمان با پیشروی‌ طالبان و سقوط کابل، انتقادها از جو بایدن در ایالات متحده را دوچندان کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا