• انتشار: 25 ژانویه 2018
  • ساعت: 14:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25913
پرینت

کاخ سفید تنش ها در رهبری بلخ را از نزدیک نظاره می کند

کاخ سفید اعلام کرده است که تنش های موجود در ولایت بلخ را از نزدیک نظارت می کند و از طرفین این چالش خواست تا انتقال رهبری قدرت را به صورت مسالمت آمیز انجام دهند.

 

کاخ سفید امروز پنجشنبه اعلام کرد که تنش های موجود میان عطا محمد نور والی برکنار شده بلخ و دولت وحدت ملی را از نزدیک نظارت می کند و از طرفین خواست تا این مسئله را هر چه سریع تر حل و فصل نمایند.

بیانه کاخ سفید می افزاید که این چالش باید به نحوی حل و فصل گردد تا این اطمینان به مردم افغانستان داده شود که تقرری والی جدید به تقویت امنیت می انجامد و دولت وحدت ملی توانایی انجام مکلفیت هایش را دارد.

بیانیه علاوه می کند: “هیچ جایی برای خشونت در حل این معضل نیست. و هیچ جایی برای هیچ یک از طرفین بخاطر پیش انداختن منافع شان وجود ندارد.”

کاخ سفید همچنین افزوده است که این مسئله ای است که باید توسط افغان ها و در چارچوب قانون اساسی و مطابق با حاکمیت قانون صورت بگیرد.

این بیانیه با این محتوا در حالی از سوی کاخ سفید منتشر می گردد، که چندی پیش جان بس سفیر تازه مقرر شده آمریکا برای افغانستان نیز گفته بود که این مسئله باید مطابق با قانون اساسی و حاکمیت قانون حل و فصل گردد.

عطا محمد نور رئیس جمعیت اسلامی اما در واکنش به این اظهارات جان بس گفته بود که بهتر است وی اول فلسفه تشکیل دولت وحدت ملی را مطالعه کند، سپس حرف بزند.

به باور آقای عطا، دولت وحدت ملی دولتی نیست که مطابق با قانون اساسی شکل گرفته باشد، بلکه این توافقی سیاسی بود که منجر به تشکیل دولت وحدت ملی گردید.

او می گوید که حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز یکی از طرف های اصلی تشکیل دولت وحدت ملی است.

تنش ها میان عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری پس از آن آغاز شد که دفتر ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای از پذیرفته شدن استعفای عطا محمد نور خبر داد.

عطا محمد نور اما با رد این خبر، گفت که وی استعفایش را تقریبا یک سال پیش و با قید پیش شرط هایی به ریاست جمهوری داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.