سیاستِتیتر یک

کابینه طالبان در لیست سیاه/مجاهد امریکا را به نقض توافق دوحه متهم کرد

در حالی که اکثریت اعضای کابینه طالبان در فهرست سیاه امریکا است، این گروه ایالات متحده را به نقض آشکار توافق دوحه متهم کرده و گفته این موضع واشنگتن نه به نفع امریکا است و نه هم به نفع افغانستان .

ذبیح الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان روز (پنج شنبه، ۱۸ سنبله) در بیانیه‌ای گفت مقامات پنتاگون اظهار داشته‌اند که برخی از اعضای کابینه امارت اسلامی یا اعضای خانواده جلال‌الدین حقانی، در لیست سیاه ایالات متحده قرار دارند و همچنان مورد هدف قرار می‌گیرند.

او گفته طالبان این موضع را نقض آشکار توافق دوحه می‌دانند که نه به نفع ایالات متحده است و نه به نفع افغانستان.

مجاهد افزود خانواده حقانی بخشی از امارت اسلامی هستند و نام جداگانه یا تشکیلات سازمانی ندارند.

طالبان گفته در توافق دوحه همه مقامات این گروه بدون هیچ استثنا بخشی از تعامل با ایالات متحده بودند و «باید از لیست سیاه سازمان ملل متحد و ایالات متحده حذف می‌شدند، خواسته ای که هنوز معتبر است».

در بیانیه سخنگوی طالبان آمدده است: «اینکه امریکا و دیگر کشورها چنین اظهارات تحریک آمیزی انجام می‌دهند و سعی می کنند در امور داخلی افغانستان دخالت کنند، امارت اسلامی آن را به شدت محکوم می‌کند».

او گفته است که چنین اظهارات مقامات امریکایی تکرار آزمایش‌های ناموفق گذشته و چنین مواضعی برای امریکا مضر است.

مجاهد بیان کرد طالبان می‌خواند «که این سیاست‌های نادرست بلافاصله از طریق تعاملات دیپلماتیک معکوس شود».

به تازگی پولیس فدرال امریکا یا «اف‌بی‌آی» جایزه تعیین‌شده برای بازداشت سراج‌الدین حقانی؛ سرپرست وزارت امور داخله طالبان را به ۱۰ میلیون دالر افزایش داده است.

اف‌بی‌ آی پیش از این، به دلیل آنچه نقش سراج‌الدین حقانی در حملات «تروریستی» خوانده‌بود برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به بازداشت وی شود پنج میلیون دالر جایزه تعیین کرده‌بود.

بر اساس بیانیه اف بی آی، سراج‌الدین حقانی در حمله جولای ۲۰۰۸ به هوتلی در کابل که منجر به کشته‌شدن شش نفر از جمله یک شهروند امریکایی شد نقش داشته و تحت پیگرد قضایی امریکا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا