اجتماعی

کابینه سرپرست باید همه شمول باشد

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان در فیسبوک نوشت روز شنبه با تعدادی از بزرگان، علمای کرام دین و جوانان ولایات مرکزی کشور ملاقات کرده است.

او افزوده است در این دیدار صحبت کنندگان خواهان صلح و ثبات کامل در کشور شدند و اظهار امیدواری نمودند کابینهٔ سرپرست هر چی زودتر همه شمول شده تا همه مردم افغانستان خود را در آن بیبینند.
رئیس جمهور پیشین کشور ضمن تائید سخنان اشتراک کنندگان مجلس، بر امنیت و ثبات مملکت تأکید نمود و همه شمول بودن حکومت را نماینگر چهرهٔ تمام کشور دانست.

این دومین دیدار اخیر وی با شیعیان است. در ۹ سپتامبر، رهبر سابق افغانستان در صفحه توئیتر خود اعلام کرد با شورای علمای شیعه افغانستان رایزنی هایی داشته است که طی آن مسائل مربوط به تأمین صلح و ثبات طولانی مدت در کشور مورد بحث قرار گرفته است. در همین حال، نمایندگان اقلیت مذهبی با درخواست از کرزی برای اطمینان از حقوق و مشارکت آنها در حل مسائل دولتی درخواست کردند.

پیشتر ، رئیس جمهور سابق از طالبان خواسته بود تا کاستی های موجود در ترکیب کابینه وزیرانی را که تشکیل داده اند برطرف کند و خاطرنشان کرد، که هر شهروند از جمله زنان حق مشارکت در اداره کشور و خدمت به مردم را دارد.

شیعیان بیش از ۳۰ درصد از جمعیت افغانستان را تشکیل می دهند و بیشترین شیعیان از قوم هزاره است که در مرکز و شمال افغانستان زندگی می کنند. با در نظر گرفتن سیاست های تبعیض آمیز علیه اقلیت های قومی و مذهبی از سوی طالبان ، که در سال های ۱۹۹۶-۲۰۰۱ در این کشور قدرت داشتند ، شیعیان از تکرار سرکوب ها می ترسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا