• انتشار: 21 جولای 2020
  • ساعت: 23:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46068
پرینت

کابینه حکومت تشکیل نشد و نمایندگان به رخصتی تابستانی رفتند

رخصتی ۴۵ روزه نمایندگان مجلس در حالیکه از فردا چهارشنبه آغاز می شود که نامزد وزیران از سوی عبدالله و غنی برای رای اعتماد معرفی نشدند و کابینه ناقص ماند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان کشور آخرین روز کاری این مجلس در اجلاس سوم، دوره‌ی هفدهم شورای ملی را اعلام کرد.

به گزارش نهاد مطالعات زنان برای صلح که نشست‌های عمومی مجلس نمایندگان را نظارت می‌کند، آقای رحمانی گفت مجلس نمایندگان از فردا (چهارشنبه، ۱ اسد) رسما به رخصتی تابستانی می‌رود.

رخصتی تابستانی مجلس ۴۵ روز طول می‌کشد. رحمانی از اعضای مجلس نمایندگان خواست در این مدت با موکلین‌شان از نزدیک دیدار کرده و درباره‌ی چالش‌ها و مشکلات مردم پس از رخصتی‌ها به «خانه‌ی ملت» گزارش ارایه کنند تا به چالش‌های احتمالی آنان رسیدگی صورت گیرد.

از سویی هم، رییس مجلس نمایندگان در پایان وقت امتیازی نشست امروز در مورد رهایی زندانیان جنایی بدون در نظرداشت جرایم‌شان و نیز افزایش جرایم جنایی در کشور پرداخته است.

آقای رحمانی از حکومت خواست این موضوع را به‌گونه‌ی جدی بررسی کند.

رحمانی همچنان از «کم‌کاری» حکومت به‌خاطر معرفی نکردن اعضای کابینه و افزایش حملات تروریستی انتقاد کرده و از حکومت خواست هرچه زودتر کابینه را به‌خاطر گرفتن رأی اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کند.

او از عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز خواست شورای مصالحه را تشکیل و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را آغاز کند.

این درحالی است امروز سه‌شنبه،‌ صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری در یک نشست خبری گفت برخی از نامزد وزیرانی که از سوی متحدان سیاسی حکومت معرفی شده‌اند، از معیارهای قانونی و شایستگی برخوردار نیستند.

به گفته‌ی صدیقی، رییس‌جمهور اشرف غنی این بار می‌خواهد کابینه‌ی مسلکی تشکیل دهد و اعضای کابینه ضمن داشتن وزن سیاسی، باید آیینه‌ای برای ثبات و حاکمیت در کشور نیز باشند.

براساس توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، ۵۰ درصد اعضای کابینه باید از سوی عبدالله معرفی شود، اما حالا که حدود دو ماه از امضای توافق‌نامه گذشته، عبدالله موفق به این کار نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.