سیاست

“کابل و اسلام آباد باید تنش های میان خود را کاهش دهند”

ریچارد اولسون گفت “مدت هاست که از یک صلح افغانی حمایت می کنیم و از اقدامات رئیس جمهور غنی برای تقویت روابط با پاکستان تقدیر می کنیم و خواهان صلح و ثبات دائمی در افغانستان هستیم.”

در حالیکه پاکستان خود را برای میزبانی کنفرانس قلب آسیا آماده میکند، فرستاده جدید آمریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید که این نشست می تواند فرصتی مناسب برای اسلام آباد و کابل باشد تا تنش ها را میان خود کاهش دهند و در امر مبارزه با تروریسم تلاش مشترک داشته باشند.

وی گفت “ثبات در منطقه بسیار حیاتی است و کنفرانس پیش رو نمونه ای از تلاش ها برای همکاری های منطقه ای برای صلح، امنیت و رشد اقتصادی در منطقه می باشد. ما از تمامی کسانی که در عرصه صلح افغانستان و منطقه تلاش میکنند قدردانی می کنیم. به باور ما، این فرصتی مناسب است تا افغانستان نقشی پیشتازانه در عرصه همکاری های منطقه ای بخصوص مبارزه با تروریسم بردارد.”

ریچارد اولسون همچنین افزود “در حالیکه ماموریت نظامی ما در افغانستان پایان یافته است، تعهد ما به مردم و دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور همچنان ادامه دارد. ایالات متحده به حمایت های خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می دهد و از رشد توانایی های این نیروها حیرت زده است. همانطور که آگاه هستید باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه اکتبر اعلام کرد که آمریکا تعداد سربازان خود را به منظور حمایت از طرح تامین امنیت رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله رئیس اجرایی افغانستان کاهش نمی دهد.”

گفتنی است روابط میان اسلام آباد و کابل پس از تشکیل حکومت وحدت ملی تقویت یافته بود، اما پس از وقوع یک رشته عملیات مرگبار انتحاری در کابل و برخی کلان شهرهای کشور، این روابط رو به سردی گذاشت. پس از این حملات، رئیس جمهور غنی و اکثر سران کشور، اسلام آباد را محکوم به حمایت از تروریسم کردند.

هم اکنون تمامی چشم ها به سوی کنفرانس قلب آسیا دوخته شده است که آیا این نشست به کاهش تنش ها میان دو کشور خواهد سرانجامید یا خیر.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا