• انتشار: 28 مارس 2020
  • ساعت: 02:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42916
پرینت
برای مبارزه با کرونا

کابل سه هفته قرنطینه می شود

آقای حیدری گفت: «طبق این طرح که از سوی دولت ارایه‌شده است تمامی مردم کابل باید در خانه بمانند و تنها می‌توانند برای دریافت خدمات درمانی، خرید مواد غذایی و خدمات امنیتی و برای مراقبت از یک شخص دیگر بیرون بروند.»

طرح وضع قیود بر گشت‌وگذار در شهر کابل از سوی کابینه تصویب شد.

این طرح از امروز (شنبه، ۹ حمل) برای سه هفته به منظور جلوگیری از افزایش ویروس کرونا در شهر کابل به اجرا گذاشته می‌شود.

محمدیعقوب حیدری، والی کابل عصر روز گذشته (جمعه، ۸ حمل) در نشستی خبری با اعلام جزییات این طرح از تمامی باشندگان شهر کابل خواست در خانه‌های خود بمانند، بدون نیاز از خانه بیروند نشوند و از حضور در جاهای پر رفت‌وآمد بپرهیزند.

آقای حیدری گفت بر بنیاد این طرح وزارت‌ها و اداره‌های دولتی در شهر کابل و ولسوالی‌های آن از فردا برای سه هفته تعطیل می‌شوند.

به گفتۀ او، وزارت صحت عامه و نهادهای امنیتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

والی کابل افزود در این مدت مسافرت از کابل به ولایت‌ها و از دیگر جاها به کابل نیز ممنوع می‌باشد.

آقای حیدری گفت: «طبق این طرح که از سوی دولت ارایه‌شده است تمامی مردم کابل باید در خانه بمانند و تنها می‌توانند برای دریافت خدمات درمانی، خرید مواد غذایی و خدمات امنیتی و برای مراقبت از یک شخص دیگر بیرون بروند.»

والی کابل تاکید کرد بر بنیاد این طرح، خدمات همه بس‌های شهری دولتی و خصوصی و دیگر عراده‌جاتی که بیش‌ از چهار مسافر را انتقال می‌دهند، متوقف می‌شود.

به گفتۀ او، تمامی فروشگاه‌ها به استثنای فروشگاه‌هایی که مواد غذایی و مواد اولیه مورد نیاز را عرضه می‌کنند، بسته خواهد شد.

با این حال، ارایه خدمات صحی از سوی شفاخانه‌ها، دواخانه‌ها، خدمات امنیتی به گونۀ عادی ادامه دارند.

در این حال مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله که در این نشست حضور داشت، از باشندگان کابل می‌خواهد که به این طرح دولت حرمت گذارند و پولیس با متخلفان برخورد خواهد کرد.

او می‌گوید بانک‌ها و صرافی‌ها با تدابیر ویژه به کارشان ادامه خواهند داد.

بر بنیاد این طرح، تمامی تفریح‌گاه‌ها به شمول پارک‌ها، نهادهای آموزشی، زیارت‌گاه‌ها، آرایشگاه‌ها، حمام‌ها، حوض‌ها و محلات ورزشی تعطیل می‌شوند.

همچنان برگزاری جشن‌های عروسی، مراسم فاتحه‌خوانی، جلسات گردهم‌آیی عمومی دولتی و غیردولتی نیز ممنوع شده‌اند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه نیز در این نشست از مردم می‌خواهد که ویروس کرونا را جدی بگیرند و از تجمعات غیرضروری خودداری کنند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور نیز در نشست امروز کابینه از باشندگان شهر کابل خواست از برگزاری جشن‌های عروسی، شیرینی‌خوری و رفتن به تفریح‌گاه‌ها خودداری کنند.

آقای غنی از شهروندان کشور می‌خواهد در این زمینه با دولت همکاری کنند.

تاکنون ۹۵ تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که ۴ تن‌شان در کابل هستند. از این میان ۳ تن بهبود یافته‌اند و ۴ تن جان باخته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.