گزارش تصویری

کابل در یک نگاه!

کابل از نظر ارتفاع از سطح دریا در بین بیست شهر برتر دنیا قرار دارد. تاریخ دانان معتقدند کابل سه هزار و پانصد سال قدمت دارد و تاریخش به دوران امپراطوری هخامنشی باز می گردد. این شهر چهارراه اتصال تاتارها، هندی ها و تاجران فارسی زبان بوده است. در تابستان، پایتخت امپراطوری مغول بوده است اما در سال ۱۷۴۷ میلادی توسط امپراطوری دورانی اشغال شد و در این مدت این شهر باستانی فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد. در زمان جنگ سرد که جهان به دو قطب تبدیل شده بود افغانستان از سوی ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق اشغال شد و نیروهای شوروی ده سال در کابل باقی ماندند. در ادامه افغانستان و کابل مورد هجوم امریکا و ناتو قرار گرفت. امریکایی ها نزدیک به دو دهه در افغانستان ماندند.

سرانجام کابل یک بار دیگر در اواسط آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی به اشغال طالبان درآمد و هم اکنون تحت حاکمیت امارت اسلامی طالبان قرار دارد.

ابرار جنگجوی طالبان(نفر وسط) که از ولایت ارزگان است. ابرار اکنون ۳۵ ساله است اما از نوجوانی به قول خودش جهاد علیه امریکا و ناتو را آغاز کرده است. ابراز ده ها وسیله نقلیه نظامی را منفجر کرده اما اینک از این وسایل نظامی را دارایی های افغانستان می خواند و از آنها حفاظت می کند.
خدیجه دختر هجده ساله که در کنار یکی از دیوارهای دانشگاه کابل ایستاده است. خدیجه صنف دوازده را به اتمام رسانده اما از بدشانسی اکنون نمی تواند به دانشگاه برود.
حاجی عبدالوهاب صافی که سی و پنج سال برای ریاست ترافیک کابل کار کرده است اما اکنون شش ماه است معاش نگرفته است.
سید علی شاه، راننده تاکسی که پانزده سال است در این کار می باشد. وی از افزایش ناگهانی قیمت پطرول به شدت نگران است و تعداد مسافران نیز بسیار کم شده اند.
نعمت الله که قبلا برای اداره امنیت ملی افغانستان کار می کرد اما با سقوط حکومت پیشین وی معتاد شد و اکنون در مخروبه ها و در هوای آلوده کابل روزگار می گذراند.
فاطمه زن اولاد داری که از صبح تا شام در سرک گدایی می کند. زمستان نزدیک است و او هیچ پولی برای خرید سوخت و غذا ندارد.
کاه فروشی یا همان سرک پرندگان نزدیک پل خشتی کابل. فروشندگان این سرک برخلاف دیگران می گویند سقوط دولت تاثیری روی کار آنها نگذاشته است.
مکان مقدس «عاشقان و عرفان» در کابل. محمد کریم هفتاد ساله از غزنی به کابل آمده تا در این مکان دعا کند.
کابل که زمانی خوش آب و هوا ترین پایتخت تابستانی جهان به شمار می رفت امروز در غم و اندوه فرو رفته است و رگ های حیات تحت حاکمیت طالبان خشک شده است.
سوگ بیر سنگ خالصه که یک دوا فروش است می گوید اجداد او نه صد سال در افغانستان زندگی کرده اند. سیک (هندو تبار).

عکس از: طلوع نیوز(انگلیسی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا