سیاست

کابلوف: مسکو آماده حمایت از طالبان برای کسب مشروعیت است

روسیه می گوید اگر طالبان به تعهدات خود برای احترام به حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر پایبند بماند، این کشور آماده است تا از آنها برای کسب مشروعیت بین المللی حمایت کند.

ضمیر کابلوف فرستاده ویژه روسیه در امور افغانستان روز گذشته (سه شنبه ۱۹ دلو) در صحبت با یک رسانه روسی گفت آنچه طالبان برای کسب مشروعیت نیاز دارند این است تا به حقوق بشر احترام بگذارند و یک ساختار سیاسی همه شمول قومی تشکیل دهند.

وی گفت: «جامعه جهانی فهرست مشخصی از خواسته هایشان را برای مشروعیت دهی به طالبان دارند. مهم تر از همه، تشکیل یک دولت همه شمول قومی-سیاسی است. نمایندگانی از اقوام دیگر هم اکنون در دولت حضور دارند، اما تمامی آنها اعضای طالبان می باشند. مسئله بعدی که باید طالبان رعایت کنند این است که باید به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و فعالان مدنی احترام بگذارند.»

آقای کابلوف گفت که مسکو به دنبال آن نیست تا ایدئولوژی خود را بر کابل تحمیل کند، زیرا افغانستان سنت و فرهنگ مختص به خود را دارد، اما توصیه مسکو این است که رهبران طالبان می توانند شیوه های حکومت داری دیگر ملت های مسلمان را مطالعه نمایند.

او همچنین گفت: «اگر طالبان می خواهند در قدرت بمانند، باید شرایط مناسبی را برای اکثریت شهروندان افغانستان آماده سازند، که این موضوع بدون کمک های اقتصادی و بشردوستانه بین الملل امکان پذیر نیست.»

فرستاده ویژه روسیه افزود که امریکا و غرب نیز به نوبه خود در بحران انسانی افغانستان مسئول می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا