• انتشار: 16 اکتبر 2019
  • ساعت: 17:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 38719
پرینت

ژاپن ۷‌.۲ میلیون دالر به بخش سواد آموزی در افغانستان کمک کرد

ژاپن ۷.۲ میلیون دالر آمریکایی به بخش سواد آموزی در افغانستان کمک کرد.

سفارت ژاپ در افغانستان در یک اعلامیه گفت این کشور به ارزش ۷.۲ میلیون دالر آمریکایی را به بخش سواد آموزی در افغانستان کمک کرده است.

در این اعلامیه آمده است هدف اصلی این کمک بهبود آموزش غیر رسمی و سواد آموزی برای افغانان ۱۵ سال به بالا که از آموزش محروم شده اند می باشد.

این برنامه در چهارچوب آموزش سریع از طریق روشهای متبادل انجام می شود. پروژه مشترکا با معینیت سواد آموزی وزارت معارف و سازمان یونسکو در مدت سه سال تطبیق خواهد شد و بر ایجاد مراکز مسلکی سازی ۷۰ مکتب برای بزرگ سالان در سراسر افغانستان متمرکز خواهد بود.

این اعلامیه می افزاید: “این پروژه که با مبلغ تقریبا ۷٫۲ میلیون دالر ( ۷۷۵ میلیون ین) از طرف دولت توسط ژاپن تمویل گردیده توسط یونسکو با همکاری نزدیک با ادارات مربوطه در وزارت معارف و معینیت سواد آموزی وزارت معارف تطبیق خواهد گردید.

این پروژه با حضور داکتر محمد میرویس بلخی وزیر معارف ، تاکاهاشی یوشیاکی شارژد آفیر سفارت ژاپن ، خانم پاتریشیا مک فیلیپس ، نماینده یونسکو در افغانستان و دکتر سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف در سفارت ژاپن به امضا رسید.

در این مراسم آقای تاکاهاشی یوشیاکی شارژد افیر سفارت ژاپن گفت آموزش نقش مهمی در توانمندسازی مردم و جامعه دارد. با اجرای مؤثر این برنامه میزان سواد آموزی بزرگسالان بیشتر شده و فارغ التحصیلان این برنامه برای یک زندگی بهتر در افغانستان به کار گرفته می شوند.

ژاپن به تلاشهای ملّی سازی افغانستان در زمینه های مختلفی از جمله امنیت ، زیرساخت ها ، زراعت ، توسعه روستایی ، توسعه منابع انسانی ، معارف، صحت ، فرهنگ ، و کمک های بشردوستانه در افغانستان کمک کرده است. مجموع کمک های ژاپن به افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا اکنون بیشتر از ۶٫۶ میلیارد امریکایی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.