سیاستِتیتر یک

چین فرصتها را در افغانستان ارزیابی می کند

طالبان از زمان تصرف کابل بارها سیگنال های حسن نیت به همسایگان افغانستان از جمله چین ارسال کرده اند. آنها قول دادند که تروریست هایی را که می توانند همسایگان افغانستان را هدف قرار دهند حمایت نکنند، از ابتکار کمربند و جاده بیجینگ حمایت کردند و اظهار امیدواری کردند که در کریدور اقتصادی چین و پاکستان شرکت کنند!

با این حال برای چین، مساله مهم، اویغورهای حاضر در افغانستان است که طالبان در این مورد انعطاف نشان داده و اعلام کرده اند به هیچ گروهی اجازه نخواهند داد از خاک افغانستان برای هدف قرار دادن کشورهای خارجی استفاده کنند!

برای چین، نحوه برخورد سایر اعضای جامعه بین المللی با دولت تحت رهبری طالبان نیز مهم است. بیجینگ نمی خواهد در همکاری با افغانستان جدید، تنها باشد؛ بنابراین دیدن پاکستان، ترکیه، روسیه و قطر که در حال حاضر با دولت امارت اسلامی افغانستان همکاری می کنند، چین را برای ادامه کار با دولت جدید تشویق می کند!

رفتار چین نسبت به پیروزی طالبان بسیار مثبت بوده است. وزارت امور خارجه چین معتقد است که وضعیت در افغانستان به طور اساسی تغییر کرده است، بدین معنا که چین پیروزی طالبان را نه تنها مسلم، بلکه غیرقابل برگشت نیز می داند. وزارت خارجه چین براین باور است که آینده و سرنوشت افغانستان به دست مردم افغانستان برگشته است!

یکی از دلایل کلیدی استقبال مثبت چین از دولت تحت رهبری طالبان این است که تصرف کابل به دست طالبان، شکست بزرگ ایالات متحده در زمان افزایش تنش بین دو ابرقدرت است. برای چین، پیروزی طالبان برابر است با شکست مداخله نظامی آمریکا و ناکامی دموکراسی غربی!

چین همچنان ایالات متحده را مسئول آینده افغانستان می داند، اما بیشتر به دنبال جبران کردن وضعیت از سوی واشنگتن است تا مسئوولیت رهبری. چین از آمریکا خواسته است که با طالبان در روند حکمرانی مشارکت و همکاری کند. مقام های ارشد سیاسی چین همچنین از ایالات متحده می خواهند که برای حفظ عملکرد دولت تحت رهبری طالبان و ثبات افغانستان مساعدت کند!

از این نظر، می توان گفت مبارزه برای نفوذ در افغانستان هنوز به پایان نرسیده است و ما می توانیم شاهد آغاز رقابت آمریکا و چین در قلب اوراسیا باشیم.

داکتر نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا