سیاست

چین طرح «استثناهای بشری» امریکا در مورد افغانستان را وتو کرد

چین روز گذشته با حمایت روسیه، طرح امریکا مبنی بر فراهم سازی یک سیستم «استثنای بشردوستانه» مرتبط با تحریم های اقتصادی اعمال شده بر افغانستان تحت کنترل امارت اسلامی طالبان را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرد.

این راه حل به نوعی برای کمک های انسانی به مردم افغانستان تحت حاکمیت طالبان و تحریم های اقتصادی، استثنائاتی قائل می شد.

یک دیپلمات به شرط افشا نشدن نامش به خبرگزاری فرانسه گفت: «چین می گوید اگر طرح امریکا برای این است که کمک های بشردوستانه به افغانستان تسهیل گردد، باید یک بند از این قطعنامه حذف گردد که در این صورت به کمیته تحریم های سازمان ملل مسئول برای افغانستان اجازه می دهد معافیت هایی را برای دارایی های توقیف شده افغانستان نیز در نظر بگیرد.»

یک دیپلمات دیگر نیز تایید نمود چین که در اصول مخالف با تحریم هاست با مکانیزم معافیت مورد به مورد موافق نیست.

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل، روز گذشته در تویتی نوشت: «کمک های انسانی و کمک های نجات بخش زندگی باید بدون هیچ مانعی به مردم افغانستان برسد. وضع شرایط و محدودیت قابل پذیرش نیست.»

منابع دیپلماتیک گفتند امریکا امیدوار بود روز گذشته طرحش از سوی چهارده عضو دیگر شورای امنیت سازمان ملل تایید شود تا بتواند روز سه شنبه آن را به رأی گیری بگذارد.

یک دیپلمات افزود در مورد تحریم های اعمال شده بر طالبان در سال ۲۰۱۵ هیچ استثنائات بشری وجود ندارد و انجام معاملات اقتصادی کارگران امداد رسان با وزارت هایی که توسط افراد تحت تحریم اداره می شوند، سبب نقض تحریم ها می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا