• انتشار: ۲۲ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۰۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61557
پرینت

چین در صورت سقوط کابل طالبان را به رسمیت می شناسد

یو اس نیوز در گزارشی نوشته که برآوردهای مقامات نظامی و اطلاعاتی چین از افغانستان رهبران این کشور را آماده کرده تا در صورتی که طالبان موفق به سقوط دولت کابل شود، این گروه را به رسمیت بشناسد.

چین پیش از این بارها از گروه طالبان خواسته بود تا از طریق مذاکره با دولت افغانستان وارد پروسه صلح گردیده و از این رو به خواسته های سیاسی خود برسد، روندی که در ظاهر خواسته بسیاری از کشورها بوده است.

اما یو اس نیوز به نقل از منابع آمریکایی در گزارشی آورده که برآوردهای میدانی نهادهای نظامی و اطلاعاتی چین، مقامات در پکن را بر آن داشته تا در صورتی که جنگجویان طالبان موفق به سقوط دولت کابل شود، این گروه را به رسمیت بشناسد.

این در حالیست که گروه طالبان روز گذشته مدعی شد که شهر قندهار و هرات را به تصرف خود در آورده است.

گرچه تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان از حضور جنگجویان طالبان در برخی نقاط شهرهای هرات و قندهار می داد اما نیروهای دولتی در بسیاری از بخش های این شهرهای بزرگ همچنان مستقر هستند.

برخی کارشناسان بر این باورند که دولت چین از بیم از دست رفتن سرمایه گذاری هایی که در پاکستان و شمال افغانستان انجام داده، گزینه به رسمیت شناختن گروه طالبان را در سر پرورانده است.

همچنین سران گروه طالبان چندی پیش به دعوت دولت چین به آن کشور سفر کرده بود.

گفته می شود که سازمان ملل متحد در حال تهیه بیانیه ای است که در آن تاکید کند هر حکومت بر آمده از راه زور را به رسمیت نمی شناسد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] چین در صورت سقوط کابل طالبان را به رسمیت می شناسد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.