• انتشار: 8 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:42
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37535
پرینت
در شرایطی که مذاکرات صلح امریکا با طالبان لغو شده

چین خواهان خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده است

چین روز گذشته شنبه(۱۶ سنبله) از ایالات متحده خواست در صورت توافق با طالبان، نیروهای خارجی را از افغانستان به طور «منظم و مسئولانه» خارج کند.

 این خواسته در حالی مطرح شده که ساعاتی بعد، رییس‌جمهور آمریکا دیدار با رهبران طالبان و رئیس‌جمهور افغانستان در کمپ دیوید را لغو و گفتگوهای صلح میان آمریکا و طالبان را متوقف کرد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در جمع خبرنگاران در پاکستان گفت: «ما از ایالات متحده و طالبان می‌خواهیم که مذاکرات را ادامه داده و توافقنامه را پس از امضای آن عملی کنند.»

وزیر خارجه چین پس از شرکت در گفتگوهای سه جانبه با همتایان افغانستانی و پاکستانی خود این خواست را مطرح کرد.

وی اظهار کرد: «در اصل، ما از آن‌ها [آمریکا و طالبان] می‌خواهیم تا نسبت به تعهدات خود در مورد خروج نیروها و اقدامات ضد تروریستی عمل کنند تا بذرهای صلح کاشته شده و ریشه یابند.»

دونالد ترامپ عصر شنبه(۱۶ سنبله) در چند توییت متوالی گفت قرار بوده امروز یک‌شنبه با رهبران طالبان و افغانستان در کمپ دیوید دیدار کند، اما تصمیم به لغو این اجلاس گرفته است.

او گفته، علاوه بر لغو این دیدار، دستور داده گفتگوها میان آمریکا و طالبان لغو گردد چرا که این گروه پذیرفته مسئول حمله‌ای در کابل بوده که به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی انجامیده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهور پس از اظهارات آقای ترامپ در صفحه توییترش نوشت: «دولت افغانستان موقف رسمی خود را در مورد انکشافات اخیر در پروسه صلح با طالبان به زودی اعلام می‌کند.»

منابعی از دفتر سیاسی طالبان در قطر به بی‌بی‌سی گفته‌اند که قرار است نمایندگان این گروه امروز نشست فوری و داخلی برگزار کرده و روی تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بحث کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.