• انتشار: 1 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:13
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38272
پرینت

چین: به پسر جو بایدن پولی نداده ایم

وزارت امور خارجه چین، ادعای اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا مبنی بر پرداخت پول از سوی دولت چین به “هانتر بایدن” پسر “جو بایدن” معاون سابق رییس جمهوری امریکا را رد کرد.

“گنگ شوانگ” سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری؛ ادعای رییس‌جمهور امریکا مبنی بر اینکه “هانتر بایدن” پسر “جو بایدن” از پکن پول گرفته است را رد کرده است.

وی تاکید کرد:”همه این اتهام‌ها، کاملا نادرست هستند.”

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت چنین اتهاماتی از سوی چین کاملا مردود است و طرح چنین مسایلی نیز نادرست است.

یک هفته قبل ترامپ اتهاماتی را مبنی بر اینکه پسر جوان بایدن با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر سرمایه، چین را ترک کرده را مطرح کرده بود.

این اخبار در واقع مربوط به فعالیت‌های تجاری پسر بایدن در چین است. ترامپ در این باره در تویتی گفته است هانتر با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر که از چین به دست آورده و با هواپیمای ایرفورس دو امریکا این کشور را ترک کرده است و این یک رویداد بسیار وحشتناک و بی‌سابقه در جهان است.

بر اساس شواهد در سال ۲۰۰۸ میلادی پسر بایدن یک شرکت تجاری تشکیل داد و در سال ۲۰۱۳ میلادی با یک شرکت خصوصی چینی تفاهنامه همکاری امضا کرد. 

جرج مسیروس از وکلای هانتر بایدن می‌گوید نهایتا یک شرکت مدیریتی مشترک فعال شد که بخشی از سهامش نیز به هانتر تعلق داشت و در واقع سهم او در معامله ای که در سال ۲۰۱۳ میلادی در چین انجام شد نزدیک به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دالر بود زیرا او در این شرکت ۴۲۰ هزار دالر سهام داشته است و رقم یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر مطرح شده توسط ترامپ از اساس نادرست است.

بر اساس اخبار این رسانه هانتر بایدن دسامبر سال ۲۰۱۳ از جاپان با هواپیمای ایرفورس ۲ وارد چین شده بود.

دونالد ترامپ، در حالی این ادعا که دولت چین به پسر جو بایدن پول پرداخت کرده را مطرح می‌کند که جنجال‌ها درباره “اوکراین گیت” و شروع روند استیضاح رییس‌جمهور امریکا ادامه دارد.

دونالد ترامپ در واکنش به جنجالهای اخیر پیرامون افشای مکالمه تلفنی وی با “ولودیمیر زلنکسی” رییس جمهور اوکراین در چند توئیت نوشت:”مثل هر امریکایی، من هم مجاز به دیدار با شخص اتهام‌زننده به خود هستم، مخصوصا که به او افشاگر هم می‌گویند، کسی که یک مکالمه خوب با یک رهبر خارجی را به صورت کاملا نادرست و به شیوه‌ای فریبکارانه ارائه کرده است.”

بر اساس اطلاعاتی که اخیرا فاش شده، رییس‌جمهور امریکا در تماسی تلفنی از همتای اوکراینی خود خواسته پرونده قضایی علیه هلدینگ “بریسما” را که “هانتر بایدن” پسر جو بایدن عضو هیأت مدیره آن است، پیش ببرد.

هرچند ترامپ این موضوع را رد می‌کند، اما ظاهرا ترامپ برای تحت فشار قرار دادن کی‌یف، کمک‌های نظامی امریکا به اوکراین را تعلیق کرده و تنها زمانی با پرداخت این کمک‌ها موافقت کرده است که زلنسکی به او اطمینان داده دادستان کل اوکراین پرونده بریسما را پیش می‌برد.

هلدینگ بریسما به فساد مالی متهم است و به نظر می‌رسد ترامپ تلاش داشته تا از طریق مفسد نشان دادن فرزند بایدن، شخص بایدن را هم بی‌اعتبار کرده و شانس او برای پیروزی در انتخابات را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.