• انتشار: 9 نوامبر 2015
  • ساعت: 17:25
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4150
پرینت

چین برای اوردن صلح تلاش می کند

چین میگوید که با افغانستان مشترکاً تلاش می کند تا تروریزم را در منطقه از بین ببرد و در زمینۀ برقراری صلح در این کشور کار کند.

این اظهارات را دینگ شیجون نمایندۀ خاص جمهوری خلق چین برای افغانستان و پاکستان، طى دیدار با اشرف غنى رئیس جمهور بیان نموده است.

در خبرنامه اى که از سوى دفتر مطبوعاتى ریاست جمهورى منتشر شده است گفته شده این ملاقات امروز در ارگ انجام شد.

در خبرنامه افزوده شده است که در این دیدار، دینگ شیجون گفت: “افغانستان یک شریک مهم چین است و به همین خاطر مشترکاً با افغانستان تلاش می کنیم تا تروریزم را در منطقه از بین ببریم و در زمینۀ برقراری صلح پایدار و انکشاف اقتصادی افغانستان کار نماییم.”

منبع علاوه کرده است که موصوف، نقش افغانستان را در راستای بهبود وضعیت امنیتی منطقه مهم دانست.

در خبرنامه آمده است که در مقابل، رئیس جمهور غنی از کمک های چین به افغانستان در عرصه های مختلف تشکر کرد و تلاش های آن کشور در راستای ترقی و پیشرفت و برقراری امن در افغانستان و منطقه را ستایش نمود.

وى گفت که صلح باعزت و پایدار نیاز اساسی افغانستان است؛ اما صلح در افغانستان دو بُعد دارد؛ یکی صلح با پاکستان و دوم با طالبان.

او افزود: “حکومت پاکستان باید علیه گروه های تروریستی که در مقابل مردم افغانستان اعلان جنگ می کنند، اقدام کند و با این کار همکاری و صداقت خویش را در مبارزه با تروریزم و تامین صلح پایدار در افغانستان، نشان دهد.”

رئیس جمهور کشور، تروریزم را تهدید مشترک برای افغانستان، پاکستان و منطقه دانست و بر مبارزۀ مشترک و صادقانه بخاطر از بین بردن این پدیدۀ شوم تاکید کرد.

باید گفت که کشور چین، با پاکستان روابط وسیع و نزدیک دارد که به نظر کارشناسان، این کشورمیتواند بر پاکستان فشار آورد تا عامل تامین صلح و ثبات در افغانستان گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.