• انتشار: 7 فوریه 2018
  • ساعت: 11:39
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26193
پرینت

چین با آمریکا برای سرکوب شورشیان در افغانستان همکاری می کند

پنتاگون اعلام کرده است که چین احتمالا با نیروهای آمریکایی برای سرکوب تروریستان در افغانستان همکاری می کند.

«راندال شرایور» دستیار وزیر دفاع آمریکا برای امور آسیا و منطقه آرام روز گذشته به سناتوران آمریکایی گفت پتانسیل همکاری میان چین و آمریکا در افغانستان برای سرکوب تروریستان وجود دارد.

وی گفت: «احتمال این وجود دارد که در جبهه نبرد علیه تروریسم، چین همکار آمریکا شود. چینی ها نگرانی خود را از وجود تروریسم در داخل خاک چین و احتمال ارتباط این گروه های تروریستی با گروه های خارج از چین دارد.»

شرایور افزود: «در طول تاریخ دو کشور (آمریکا و چین) مشکلاتی با یکدیگر در نحوه نگرش به امور و بخصوص تعریف آنها از تروریسم داشته اند؛ تفاوت مهمی در این میان وجود دارد، اما چینی ها نیز بسیار علاقمند به وجود افغانستانی با ثبات می باشند.»

این مقام پنتاگون علاوه کرد: «در گفتگوهایمان با چینی ها، چگونگی ارتقا همکاری ها و این که چطور می توانیم مطمئن باشیم چین نقش سازنده ای در تلاش های جاری در افغانستان ایفا می کند، یک از موارد اصلی بوده است.»

این گفته ها پس از آن مطرح شد که کریس کوونز سناتور آمریکایی از این مقام پنتاگون پرسید که آیا چین می تواند یک شریک سازنده با آمریکا در تلاش های مبارزه علیه تروریسم باشد و یا خیر.

از سوی دیگر، چندی پیش برخی رسانه ها گزارش هایی را مطرح کردند که گویا مقامات چینی در نظر دارند در ساخت یک پایگاه نظامی در افغانستان به منظور کمک به ثبات منطقه کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.