سیاستِتیتر یک

چین از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول خواست تعامل با افغانستان را از سر بگیرند

هر دوی این نهادها بلافاصله پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان، تعامل خود با افغانستان را به حالت تعلیق در آوردند.

آمریکا نیز ذخایر نقدی بانک مرکزی افغانستان را بلافاصله پس از سقوط دولت مسدود کرد و اجازه دسترسی به آن را تاکنون نداده است.

صندوق بین المللی پول روز سه شنبه در گزارشی گفته بود که بانک ها در افغانستان نقدینگی شان را تمام کرده اند، معاش های کارمندان دولت پرداخت نشده و قیمت مواد غذایی هم افزایش چشمگیری به خود گرفته است. اقتصاد افغانستان امسال ۳۰ فیصد افت خواهد کرد.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین که روز گذشته از طریق ویدیو کنفرانس در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به میزبانی تهران صحبت می کرد بار دیگر از کشورهای غربی و آمریکا خواست تا تحریم های یک طرفه شان را علیه افغانستان بردارند و از سازمان بهداشت جهانی نیز خواست تا واکسن و تجهیزات صحی بیشتری جهت مبارزه علیه کووید ۱۹ در اختیار افغانستان قرار بدهد.

وی همچنین گفت که کشورش به ارزش حدودی ۳۰ میلیون دالر کمک های  اضطراری انسان دوستانه به افغانستان ارسال می کند.

وانگ یی در این نشست گفت: «نظر کلی من این است که طالبان به شدت تمایل به تعامل و همکاری با دنیای خارج دارد؛ و آنها در این خصوص جدی هستند.»

دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه و چین بدون حضور طالبان روز گذشته چهارشنبه در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که در پایان آن، اعضای این نشست در بیانیه ای تاکید کردند که تشکیل یک ساختار سیاسی فراگیر کلید اصلی حل مشکلات در افغانستان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا