• انتشار: ۱۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۲:۵۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67255
پرینت

چین: آمریکا بی رحمانه ترین تحقیق ممکن را علیه کشتار غیرنظامیان افغان انجام داده است

وزارت خارجه چین در واکنش به انتشار گزارش یک بازرس پنتاگون درباره حمله پهپادی نظامیان آمریکایی بر یک خانواده غیرنظامی افغان در کابل، آن را بی رحمانه ترین داوری ممکن توصیف کرد.

«وانگ ون بین» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (پنجشنبه ۱۳ عقرب) در جریان یک نشست خبری در پکن به گزارش تازه یک بازرس پنتاگون در خصوص حمله پهپادی نیروهای آمریکایی علیه یک خانواده افغان در تاریخ هفتم سنبله واکنش نشان داد و گفت این «بی رحمانه ترین داوری ممکن» است.

روز گذشته «سمیع سعید» افسر نیروی هوایی آمریکا و بازرس وزارت دفاع این کشور گزارشی از بازبینی حمله پهپادی نظامیان آمریکایی در تاریخ هفتم سنبله سال جاری بر یک خانواده غیرنظامی افغان در نزدیکی میدان هوایی کابل را منتشر کرد.  

در این بازبینی او گفته بود که گرچه نظامیان آمریکایی با هواپیمای بی سرنشین اشتباها یک خانواده را هدف قرار داده بودند، اما هیچ اقدام خلاف قوانین صورت نگرفته و بدین ترتیب پیشنهاد می گردد که علیه عاملان آن اقدام انضباطی صورت نگیرد.  

در این حمله هوایی ۱۰ عضو یک خانواده به شمول هفت کودک و یک همکار سابق نیروهای آمریکایی جان خود را از دست دادند.

وانگ ون بین اما می گوید که این بازنگری بی رحمانه ترین حکم علیه ۳۲ میلیون شهروند افغان بود که سال ها جنگ ویرانگر را تجربه کرده و آسیب دیده اند.

وی گفت: «مردم سوال دارند که چرا باید ۱۰ شهروند بی گناه افغان توسط هواپیمای بی سرنشین آمریکا کشته شوند؛ آیا می توانید زندگی و حقوق بشر افغان ها را نادیده بگیرید؛ این اقدام بار دیگر نشان دهنده وجود معیارهای دوگانه آمریکا در قبال مسایل حقوق بشری است.»

سخنگوی وزارت خارجه چین علاوه کرد که کشورش از آمریکا می خواهد تا به جان و حقوق انسانی افغان ها احترام بگذارد و ضمن اعلام حقیقت و مجازات عاملان این حادثه، به خانواده های قربانیان غرامت پرداخت کند.

وانگ ون بین گفت که طی ۲۰ سال گذشته ناشی از جنگ های آمریکا در افغانستان بیش از ۸۰۰ هزار نفر به شمول ۳۳۵ هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده اند.

او افزود که «جامعه جهانی تاکنون ندیده است که آمریکا درباره این کشتارها تحقیقی انجام دهد؛ چه کسی مسئولیت این کشتارها را به عهده دارد؛ این لکه ننگی است که در تاریخ حقوق بشر بین الملل خواهد ماند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.