• انتشار: ۱ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۳:۳۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68684
پرینت

چین: آمریکا با مسدود کردن دارایی افغانستان در واقع مردم را مجازات می کند

وزارت خارجه چین با بیان اینکه تحریم ها و بخصوص مسدود ماندن دارایی های خارجی افغانستان توسط امریکا بحران انسانی را در افغانستان تشدید کرده است، گفت این اقدام امریکا در واقع مجازاتی برای تمام ملت افغانستان است.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه ۱ قوس) به خبرنگاران گفت که امریکا باید بدون هیچ تاخیری دارایی های افغانستان را ازاد کند.

وی افزود امریکا در واقع با این اقدام خود تمامی ملت افغانستان را در این شرایط سخت مجازات می کند.

وی گفت: «تحریم های بی سابقه و بخصوص مسدود ماندن دارایی های خارجی افغانستان توسط امریکا، در واقع مجازات جمعی تمامی افغان ها است که به بیشتر شدن بحران انسانی در افغانستان دامن زده است.»

او علاوه کرد که دارایی های مسدود شده نباید به عنوان یک اهرم فشار و تهدید قرار بگیرد و در عوض باید هر چه زودتر به مالکان واقعی آن یعنی مردم افغانستان بازگردانده شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین در همین حال از جامعه جهانی خواست تا همکاری و هماهنگی شان را برای حمایت از افغانستان تقویت کنند.

او افزود: «چین به عنوان یک همسایه خوب و وفادار برای افغانستان، در چارچوب توانایی هایش از روند مسالمت آمیز بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان حمایت می کند.»

لازم به ذکر است که چین پیش تر در حدود ۳۰ میلیون دالر کمک های بشردوستانه شامل مواد غذایی، واکسن کرونا و تجهیزات پزشکی و دیگر اقلام مورد نیاز برای زمستان به افغانستان اختصاص داد.

امریکا پس از روی کار آمدن مجدد طالبان، در حدود ۱۰ میلیارد دالر از دارایی های خارجی بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده است که به یک بحران مالی برای اقتصاد کشور بدل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.