سیاست

چین آماده همکاری در روی کار آمدن یک دولت فراگیر در افغانستان می باشد

روسای جمهوری روسیه و چین ضمن بررسی مسائل دو جانبه و بین المللی و در راس آنها تحولات افغانستان، بر لزوم تقویت همکاری دو کشور در مقابله با دخالت های خارجی تاکید کردند.

خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) گزارش داد «شی جین پینگ» و «ولادیمیر پوتین»، روسای جمهوری دو کشور امروز (چهارشنبه) به صورت تلفنی، طیفی از مهم ترین مسائل بین المللی و دو جانبه و در راس آنها آخرین تحولات اوضاع در افغانستان به دنبال تسلط جنبش طالبان بر این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بنا بر این گزارش، شی در گفت و گوی تلفنی با پوتین، ضمن ابراز آمادگی چین برای تقویت هر چه بیشتر ارتباط و هماهنگی با روسیه و جامعه بین الملل در رابطه با مسئله افغانستان، افزایش تلاش های هماهنگ با هدف ترغیب طرف های مختلف در این کشور به ایجاد یک چارچوب کار باز و فراگیر از طریق رایزنی و در پیش گرفتن سیاست های خارجی و داخلی میانه رو و خردمندانه به علاوه دوری از هر گونه گروه تروریستی و حفظ روابط دوستانه با جامعه بین الملل به ویژه کشورهای همسایه را خواستار شد.

رئیس جمهوری چین همچنین بر لزوم تقویت همکاری با روسیه در رویارویی با دخالت های خارجی با توجه به شراکت راهبردی فراگیر میان دو کشور در هماهنگی برای یک دوره جدید تاکید کرده و خاطر نشان ساخت که پکن و مسکو باید با قاطعیت آینده خود را در دست بگیرند.

این در حالی است که کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) تاکنون بیانیه ای در رابطه با گفت و گوی تلفنی رئیس جمهوری این کشور و همتای چینی وی صادر نکرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا