• انتشار: 8 جولای 2021
  • ساعت: 14:07
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 60338
پرینت
نگاهی به روابط کابل و اسلام آباد

چه کسانی در پی خلق شایعات اند؟

یکی از همسایه های تاثیرگذار در روند صلح افغانستان، پاکستان است. هنوز میلیون ها مهاجر افغانستان در پاکستان زندگی می کنند و هزاران دانشجوی افغانستانی در پاکستان مشغول تحصیل هستند. در چنین وضعیت، ایجاد تنش میان افغانستان و همسایگان بویژه افغانستان و پاکستان به دور از عقلانیت سیاسی است.

افغانستان در شرایط حساس تاریخی خود قرار دارد. طالبان در حال تصرف بیشتر ولسوالی ها هستند و آمریکا در حال خروج از افغانستان. در چنین وضعیت، افغانستان نیاز به ترمیم و بهبود و ارتقای روابط با همسایگان دارد.

یکی از همسایه های تاثیرگذار در روند صلح افغانستان، پاکستان است. هنوز میلیون ها مهاجر افغانستان در پاکستان زندگی می کنند و هزاران دانشجوی افغانستانی در پاکستان مشغول تحصیل هستند. در چنین وضعیت، ایجاد تنش میان افغانستان و همسایگان بویژه افغانستان و پاکستان به دور از عقلانیت سیاسی است. ما باید مشکل خود را با همسایگان بویژه با پاکستان از طریق گفت و گو و مذاکره حل کنیم. در ضمن درست نیست که مشکلات داخلی و ناکارآمدی های خود را به دوش دیگران بیندازیم و از مسوولیت تاریخی خود شانه خالی کنیم.

چندی پیش، هزار دانشجوی افغانستان در بورسیه علامه محمد اقبال، پذیرفته شدند و قرار است به زودی عازم این کشور شوند. ما باید از ظرفیت های همسایگان خود بویژه از دانش مدرن دانشگاههای پاکستان استفاده کنیم و نسل جدید خود را توان مند بسازیم.

داکتر عبداللطیف نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.