سیاستِتیتر یک

چهل و هشتمین نشست وزرای خارجه سازمان همکاری های اسلامی در پاکستان آغاز شد

چهل و هشتمین نشست شورای وزرای خارجه سازمان همکاری های اسلامی امروز (سه شنبه دوم حمل) در محل ساختمان پارلمان پاکستان در اسلام آباد و با هدف رسیدگی به چالش های فرا روی جهان اسلام آغاز شد.

در این نشست دو روزه ۵۷ عضو سازمان همکاری های اسلامی گردهم می آیند تا تحت شعار «ایجاد مشارکت برای وحدت، عدالت و انکشاف [توسعه]» با یکدیگر گفت و گو کنند.

رسانه های پاکستانی گزارش کرده اند که در این نشست ۴۶ وزیر خارجه عضو این سازمان اشتراک کرده و متباقی کشورها در سطح مقام های ارشد حضور دارند.

براساس گزارش ها، علاوه بر مقام های ارشد پاکستانی، فیصل بن فرهان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، حسین براهیم طاها، دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی، محمد سلیمان الیاسر، رئیس بانک انکشاف اسلامی و وانگ یی وزیر خارجه چین در آغاز این نشست سخنرانی می  کنند.

یک پیام ویدیویی از آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این نشست به نمایش گذاشته خواهد شد.

پیش بینی می شود که در این نشست دو روزه بیش از یکصد قطعنامه این سازمان مرور و بررسی گردد.

محور گفتگوهای شرکت کنندگان در این نشست، بررسی اوضاع و اتفاقات اخیر تاثیر گذار روی جهان اسلام است.

اشتراک کنندگان همچنین در خصوص وضعیت افغانستان نیز با یکدیگر گفتگو خواهند کرد. مسایل مرتبط به آفریقا و مسلمانان در اروپا و اتفاقات تازه در یمن، لیبیا، سودان، سومالی و سوریه نیز از موضوعات مورد بحث خواهد بود.  

همچنین گفته می شود که در این نشست، آنها در خصوص مسئله اسلام هراسی و مسایل مرتبط با تروریسم و همکاری ها در بخش های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، انسانی و علمی صحبت خواهند کرد.

امارت اسلامی طالبان در این نشست در سطح وزیر خارجه اشتراک نکرده و گفته می شود که یک هیات پایین رتبه را اعزام نموده است.

در نشست پیشین این سازمان که باز هم در اسلام آباد برگزار شده بود، به امیرخان متقی اجازه نشست در جایگاه افغانستان داده نشد زیرا جایگاه ها فقط به اعضایی داده می شود که مشروعیت بین المللی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا