• انتشار: 18 نوامبر 2015
  • ساعت: 16:45
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4457
پرینت

چهار معین وزارت کار و امور اجتماعی به دادستانی کل معرفی می شوند

کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا می گوید که به دلیل حیف و میل پول به نام معلولان خیالی؛ چهار معین وزارت کار و امور اجتماعی به دادستانی کل معرفی می شود.

زلمی زابلی رئیس کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا، امروز چهارشنبه در پیوند به این موضوع نشستی را با نسرین اوریاخیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین برگزار کرد.

نسرین اوریاخیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین گفت که  به دلیل نبود سیستم منظم اداری، سالانه برای ۵١ هزار معلول خیالی، از طریق این وزارت معاش گرفته است.

زلمى زابلى گفت که به نام معاش معلولین و ورثه شهدا، میلیون ها افغانى بیت المال حیف و میل شده و کسی نیست که به آن توجه داشته باشد. به گفته او باید مقام های برحال و پیشین در مورد پاسخگو باشند .

به گفته وى، دو معین فعلی و دو معین پیشین وزارت کار، امور اجتماعى، شهدا و معلولین را به دلیل سهل انگاری و عدم توجه به حیف و میل پول یادشده، به دادستانی معرفی مى شود.

به گفته او، در میان این چهار تن؛ صمیم سلطانی و واصل نور مهمند از معینان برحال؛ و حسام الدین همراه و ثریا پیکان از معینان پیشین این وزارت می باشند .

وزیر کار و امور اجتماعی می گوید: “از حدود سه سال پیش برای ایجاد سیستم پرداخت معاش و امتیازات معلولین از طریق بانک اقدام شده است و در این مدت، بیش از ۵١ هزار تن از معلولین ثبت نام شده حضور پیدا نکرده‌اند تا معاش و امتیازات خود را دریافت کنند.”

وى علاوه کرد که به مدت ۱۲ سال قبل از آغاز این برنامه، هر سال به نام این تعداد معلول، معاش پرداخت شده است؛ درحالیکه این افراد وجود نداشته‌اند.

اوریاخیل بدون ارایه جزئیات بیشتر در این زمینه گفت مصمم است تا به خاطر جلوگیری از فساد، سیستم بایومتریک را تا یک سال دیگر ایجاد نماید و مطابق با آن، هویت و تمام مشخصات معلولین، ورثه شهدا و متقاعدین را درج و بر پایه آن معاش و امتیازات آنان پرداخت شود.

وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین، با بیان اینکه مبارزه با فساد یکی از اولویت‌های کاری وی است، تصریح کرد که با اجرای سیستم جدید، روند پرداخت معاش و امتیازات معلولین، ورثه شهدا و متقاعدین نیز تسریع خواهد شد.

بر پایه معلومات او، در حال حاضر ۱۴۰ هزار معلول در این وزارت ثبت شده‌اند و برای هر کدام ماهانه حداکثر تا پنج هزار افغانی معاش داده می‌شود.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.