• انتشار: ۲۶ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۱:۰۹
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 5186
پرینت

چهار تیم از نیروهای ویژه آمریکا و انگلیس به هلمند اعزام شدند

ایالات متحده و انگلیس چهار تیم از نیروهای ویژه خود را به ولایت هلمند اعزام کردند تا به نیروهای امنیتی کشور که درگیر با شورشیان طالبان در این ولایت هستند کمک کنند.  

بر اساس گزارش وال استریت جورنال، مقامات محلی ولایت هلمند می گویند که شورشیان طالبان کنترول چهار ولسوالی این ولایت را تاکنون بدست گرفته اند و هم اکنون نیز در حال تهدید دیگر ولسوالی های این ولایت از جمله لشکرگاه مرکز این ولایت هستند.

همچنین گزارش می افزاید که طی یک سال گذشته حداقل دو هزار نیروی امنیتی افغانستان در ولایت هلمند کشته و یا زخمی شده اند که نشان از کاهش امنیتی در این ولایت می باشد.

مقامات ائتلاف می گویند که جلوگیری از سقوط مرکز این ولایت از اولویت های اصلی جنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

در سپتامبر سال جاری، شورشیان طالبان در عرض کمتر از چند ساعت توانستند کنترول شهر کندز مرکز ولایت با همین نام را به دست بگیرند و چند روز در تصرف خود داشتند که سبب حیرت مقامات ائتلاف شد. نیروهای ویژه آمریکایی نیز به منظور بیرون راندن طالبان از این شهر به کندز اعزام شدند.

یک مقام آمریکایی گفت در اقدامی مشابه نیز برای جلوگیری از پیشروی طالبان در ولایت هلمند و بیرون راندن این شورشیان از این ولایت، سه تیم از نیروهای ویژه آمریکا به این ولایت اعزام شده اند. همچنین یک تیم عملیاتی ویژه انگلیس نیز وارد هلمند شده است که اولین برگشت نیروهای انگلیسی از سال گذشته به این ولایت می باشد.

به گزارش وال استریت جورنال، یک سخنگوی عملیات نظامی آمریکایی در ایمیلی تایید کرد که نیروهای ویژه آمریکایی بیشتری به ولایت اعزام شده اند تا در آموزش و همکاری های عملیاتی به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کنند.

این مقام از تعداد این نیروها چیزی نگفت.

گفتنی است که وظیفه این تیم های ویژه توصیه و آموزش نیروهای امنیتی کشور در عملیات های مبارزه با تروریسم است، اما گاها در برخی عملیات نیروهای امنیتی کشور به درگیری مستقیم با شورشیان نیز می پردازند.

لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی کشور مسئولیت تامین امنیت را از ائتلاف ناتو در پایان سال گذشته به دست گرفتند و اکثر نیروهای خارجی نیز کشور را ترک کردند.

یک مقام نیروهای خارجی اما گفت از آنجایی که شرایطی امنیتی تغییر کرده است، این قانون که نیروهای خارجی درگیری مستقیم با شورشیان نمی کنند کمی آسان گرفته می شود.

گفتنی است که تیم های ویژه که مشهور به “تیم الف” هستند معمولا متشکل از ۱۲ نیروی کاملا آموزش دیده در شرایط ویژه می باشند که برای دشوارترین عملیات های نظامی اعزام می شوند. این گونه عملیات در افغانستان شامل عملیات های شبانه به منظور کشتن و یا دستگیری شورشیان بلند رتبه طالبان است. این نوع عملیات در ولایت هلمند اخیر افزایش چشمیگری داشته است.

از سویی دیگر، ولایت هلمند به لحاظ اقتصادی برای شورشیان طالبان بسیار مهم است زیرا این ولایت به دلیل کشت خشخاش منبع اقتصادی مهمی برای این شورشیان محسوب می شود. از همین رو، با جاسازی ماین و حمله به قطارهای نیروهای دولتی سعی دارند تا این ولایت را تحت کنترول خود بگیرند. وال استریت جورنال در گزارش خود افزود.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.