• انتشار: 5 نوامبر 2017
  • ساعت: 14:21
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 25421
پرینت

چندین غیرنظامی در کندز در حمله هوایی آمریکا جان باختند

مقامات محلی و ساکنان چندین قریه در ولایت کندز می گویند که در حمله هوایی نیروهای آمریکایی بر سه قریه در جمعه شب، شماری از غیرنظامیان کشته شدند.

این مقامات می گویند که حملات هوایی نیروهای آمریکایی جمعه شب بر سه قریه عیسی خیل، قتل عام و ازبک بازار در ولسوالی چهاردره ولایت کندز شماری از غیرنظامیان را در این قریه ها کشت.

آنها افزودند که نیروهای امنیتی از دسترسی مردم به ساحه های این حملات جلوگیری می کنند و نمی گذارند که مردم اجساد را بردارند و آمار دقیقی از تلفات داشته باشند.

این در حالیست که نیروهای امنیتی کشور می گویند که در این حملات هوایی هیچ غیرنظامی آسیب ندیده است.

خوش محمد نصرت یار عضو شورای ولایتی کندز می گوید تخمین زده می شود که دست کم ۵۵ غیرنظامی در این حملات جان شان را از دست داده باشند. در همین حال، یک نیروی امداد رسان در منطقه که خواست نامش فاش نشود، می گوید که آمار کشته ها به ۴۰ تن می رسد.

نیویورک تایمز اما به نقل از برخی ساکنان منطقه گزارش کرده است که تنها ۱۳ تن در این رویدادها جان باخته اند.

گاردین می نویسد که از سوی دیگر، یک مقام امنیتی کشور که او نیز خواسته نامش فاش نگردد گفته است طالبان ساکنان منطقه را شب گذشته مجبور ساخت تا اجساد شورشیان وابسته به این گروه که ناشی از حملات هوایی بوده را جمع کنند.

«تام گریسبک» سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان می گوید که این نیروها گزارش های مربوط به کشته شدن غیرنظامیان در این حملات را تحت بررسی قرار داده اند.

وی اما جزئیاتی در این خصوص ارائه نکرد و فقط گفت که عملیات در جریان است.

ساکنان کندز می گویند که حملات هوایی به نظر می رسیدند که بسیار بدتر از حمله ای بود که دو سال پیش بوقوع پیوست، زیرا هنگام حمله تمامی شیشه های خانه ها در مرکز ولایت می لرزیدند.

لازم به ذکر است که در تابستان ۱۳۹۴ و زمانی که گروه طالبان برای مدت کوتاهی کنترل مرکز ولایت کندز را بدست گرفتند، نیروهای آمریکایی به درخواست نیروهای امنیتی افغانستان که در حال بازپس گیری این ولایت بودند، حمله هوایی را در مرکز شهر انجام داد که اشتباها شفاخانه داکتران بدون مرز را هدف قرار داد.

در این حمله دست کم ۴۲ تن از کارکنان این شفاخانه جان خود را از دست دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.