• انتشار: ۳ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۵۱
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 68797
پرینت

چندین شرکت چینی برای بدست گرفتن معادن «لیتیوم» وارد افغانستان شده اند

شماری از نمایندگان چندین شرکت چینی وارد افغانستان شده اند و تحقیقات میدانی خود را برای بدست گرفتن بالقوه معادن «لیتیوم» افغانستان شروع کرده اند.

روزنامه «گلوبال تایمز» چین گزارش کرده که نمایندگان چندین شرکت از این کشور در حال حاضر در افغانستان بسر می برند تا تحقیقات میدانی خود را برای به دست گرفتن پروژه های بالقوه استخراج معادن «لیتیوم» در افغانستان شروع کنند.

منبع علاوه کرده است که نمایندگان پنج شرکت چینی حدود ۲۰ روز پیش پس از دریافت ویزای ویژه از طریق «کمیته تقویت روابط تجاری و اقتصادی چین و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس» و با اجازه وزارت معادن افغانستان وارد کشور شده اند.

گفتنی است که افغانستان یکی  از غنی ترین معادن فلز لیتیوم جهان را دارد که معادن این نوع فلز در دیگر نقاط جهان رو به اتمام می باشد.

از این فلز برای ساخت انواع باطری ها در دنیا استفاده گسترده می گردد.

بسیاری از آگاهان امور معتقدند که هم اکنون پس از خروج امریکا، چین به منابع افغانستان و موقعیت استراتژیک آن چشم دوخته است.

چند سال پیش و زمانی که تازه یک معدن عظیم فلز لیتیوم در افغانستان کشف شد، روزنامه نیویورک تایمز امریکا در براوردی اعلام کرد که افغانستان با استخراج این معدن می تواند درآمدی معادل درآمد نفت عربستان داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.