برگزیده هاسیاست

چرا ملا هبت الله آخندزاده، ملا یعقوب و سراج الدین حقانی خود را مخفی کرده اند؟

یک ماه از سقوط دولت اشرف غنی و کنترل نظامی طالبان بر افغانستان می گذرد، و با وجود آنکه طالبان از دولت موقت جدید و اعضای کابینه آن رونمایی کرده، اما همچنان سه تن از چهره های ارشد این گروه ملا هبت الله آخندزاده، سراج الدین حقانی و ملا یعقوب در سایه بسر می برند.

سراج الدین حقانی که به عنوان وزیر داخله طالبان معرفی شده از سوی پولیس اف بی آی آمریکا تحت تعقیب است و آن طور که پولیس آمریکا اعلام کرده هر گونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری مستقیم سراج الدین حقانی گردد ۱۰ میلیون دالر پاداش دارد.

سراج الدین حقانی فرزند جلال الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی و فرمانده فعلی این شبکه است؛ اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان چندی قبل و با انتقاد از افزایش جایزه دستگیری سراج الدین حقانی توسط پولیس اف بی آمریکا اعلام کرد که آقای حقانی عضوی از گروه طالبان است و او با هیچ نام و یا وابستگی دیگری شناخته نمی شود.

آقای مجاهد افزایش جایزه برای دستگیری سراج الدین حقانی را خلاف توافق دوحه میان طالبان و آمریکا عنوان کرد و خواهان حذف نام حقانی و دیگر اعضای طالبان از لیست تحریم ها و تحت تعقیب ها شد.

براساس برخی گزارش ها، گفته می شود که سراج الدین حقانی طی چند روز گذشته به شهر «کویته» پاکستان رفته بوده و شب گذشته (چهارشنبه ۲۴ سنبله) به کابل بازگشته است. حقانی عضو شورای پشاور طالبان نیز است.

مکان بود و باش ملا هبت الله آخندزاده قاضی القضات طالبان و رهبر این گروه نیز تاکنون نامشخص است زیرا او نه در کابل و نه در قندهار دیده شده است. پیش تر حتی گزارش هایی مطرح شده بود که گویا ملا هبت الله آخندزاده در قید حیات نیست اما طالبان به این گزارش ها واکنش نشان داده و گفتند که رهبر این گروه زنده است و در زمان مناسب حضور پیدا خواهد کرد. گرچه طالبان مرگ ملا محمد عمر بنیانگذار این گروه را نیز برای مدت دو سال پنهان کرده بودند و زمانی که اداره امنیت ملی افغانستان در سال ۱۳۹۴ اعلام کرد که ملا محمد عمر تقریبا ۲ سال پیش در شفاخانه ای در شهر کراچی فوت کرده است، پس از چندی این خبر را تایید کرده و علت مرگ او را «قضای الهی» عنوان کردند. طالبان طی این دو سال حتی بیانیه هایی نیز به نقل از ملا محمد عمر در ایام مختلف منتشر می کردند.

ملا عبدالغنی برادر یکی دیگر از اعضای ارشد گروه اما در قندهار حضور دارد. گفته می شود او پس از مشاجره با سراج الدین حقانی و ملا محمد یعقوب فرزند بنیانگذار طالبان به قندهار رفته است. ناگفته نماند که گزارش هایی نیز مطرح شده بود که گویا ملا برادر طی درگیری های درونی زخمی شده و سپس جان باخته است، اما محمد نعیم یکی از سخنگویان این گروه در قطر شب گذشته (چهارشنبه ۲۴ سنبله) با ارسال یک فایل تصویری از ملا برادر که می گفت در صحت کامل بسر می برد به این شایعات خاتمه داد.

براساس گزارش ها، سفر اخیر سراج الدین حقانی به شهر کویته با وجود اینکه طالبان کنترل افغانستان را بدست گرفته و دیگر اثری از حضور نظامی آمریکا نیست نشان می دهد او همچنان نگران وضعیت امنیتی خود در کابل است و از توانایی های فرا مرزی نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» و نیروهای جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و امرالله صالح همچنان هراس دارد.

گزارش های اطلاعاتی حاکی از آنست طالبان هنوز موفق به شروع حکمرانی خود نشده اند زیرا تنش های سیاسی میان اعضای کابینه آنها وجود دارد. سراج الدین حقانی با پشتوانه ۶ هزار نیروی نظامی از قومیت زدرانی کنترل کابل را بدست دارد. حتی رئیس استخبارات طالبان که به تازگی معرفی شده نیز از نزدیکان و دستیار ویژه سراج الدین حقانی است.

آز آنجایی که طالبان در حال حاضر ارتشی منظم ندارد، پست وزارت دفاع که به ملا محمد یعقوب فرزند ملا محمد عمر بنیانگذار گروه طالبان داده شده است نیز صرفا تشریفاتی است. وزارت خانه های دیگری چون اقوام و قبایل و سرحدات و اطلاعات و فرهنگ نیز توسط کسانی اداره می گردد که در زندان گوانتانامو بوده اند و نزدیک به سراج الدین حقانی هستند.

ملا محمد یعقوب مانند پدرش ملا محمد عمر همچنان یک چهره مخفی باقی مانده است. از زمان تاسیس جنبش طالبان در سال ۱۹۹۴ میلادی (۱۳۷۳ خورشیدی) تا سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۲ خورشیدی) تنها دو یا سه تصویر از ملا محمد عمر منتشر گردید که خود گروه طالبان تنها یکی از این تصاویر را تایید کرده اند.

ملا محمد یعقوب در دولت موقت طالبان به واسطه تجربه نظامی اش در کمیسیون نظامی طالبان پست وزارت دفاع را بر عهده دارد، اما با وجود آنکه ۱۰ روز از معرفی او برای این پست می گذرد، هنوز مکان بود و باش او معلوم نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا