• انتشار: 5 سپتامبر 2020
  • ساعت: 17:07
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48122
پرینت

چرا مذاکرات بین الافغانی مرتب به تعویق می افتد؟

پیشتر اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در نشست کابینه گفت «تمامی موانع» از سر راه مذاکرات صلح برداشته شده‌ است و این مذاکرات به‌زودی آغاز خواهد شد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت برخی «مسایل فنی» باعث شده زمان آغاز گفت‌وگوهای صلح میان افغانی روشن نشود.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان به خبرنگارانی که قرار بود این تیم را به دوحه همراهی کنند، گفته بود هواپیمای حامل آنها و اعضای هیات مذاکره کننده روز جمعه ۴ سپتمبر به قطر پرواز خواهد کرد اما این سفر انجام نشده است.

پیشتر اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در نشست کابینه گفت «تمامی موانع» از سر راه مذاکرات صلح برداشته شده‌ است و این مذاکرات به‌زودی آغاز خواهد شد.

با وجود آمادگی دولت افغانستان به شروع مذاکرات، گروه طالبان تاکنون رسما اعضای هیات مذاکره کننده خود را معرفی نکرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت برخی «مسایل فنی» باعث شده است که زمان آغاز گفت‌وگوهای صلح میان افغانی روشن نشود. وی اما روشن نساخت منظورش از این مسایل چه چیزی است. اما گزارشگرانی که روند صلح را از نزدیک دنبال می‌کنند می گویند اختلافاتی در درون طالبان درباره چیدمان هیات مذاکره کننده به ویژه بین ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم گروه طالبان و شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس هیات مذاکره طالبان به وجود آمده است و پاکستان برای حل این اختلافات تلاش می‌کند.

به گزارش ایندیپندنت، اما دو مقام ارشد غربی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته‌اند که این مذاکرات حتما به زودی برگزار خواهد شد.

دیبورا لاینز، فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل متحده برای افغانستان گفت: «مذاکرات آغاز خواهند شد. امیدواریم که در روزهای آینده مذاکرات میان افغان‌ها رسماً آغاز شوند. تأکید می‌کنم که روزهای آینده، نه هفته‌های آینده.»

مقامهای افغان تایید می‌کنند که حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، نخستین دور مذاکرات دولت افغانستان با طالبان را گشایش خواهند کرد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و شاه محمد قریشی، همتای پاکستانی او نیز تمایل دارند که در این نشست تاریخی که قرار است در هتل شرایتون دوحه برگزار شود، شرکت کنند.

از سوی دیگر دیپلماتهای کشورهای ذینفع در افغانستان نیز در این جلسه شرکت می‌کنند.

دولت دوحه قوانین عادی‌اش برای قرنطینه کردن بازدیدکنندگان خارجی را در مورد هیات‌های مذاکره کننده افغانی معلق کرده است. اما تمام اعضای دو هیات و خبرنگارانی که همراه با تیم دولت افغانستان از کابل به دوحه سفر می‌کنند، آزمایش ویروس کرونا را سپری کرده و منتظر پروازند.

تمام زندانیان طالبان از زندانهای دولت افغانستان آزاد شده‌اند و حتی ۷ زندانی خطرناکی که عامل قتل شهروندان خارجی بودند نیز در دوحه تحت نظارت قرار می‌گیرند تا آخرین شرط طالبان هم برای شروع مذاکرات برآورده شود.

از سوی دیگر، طالبان نیز با آزادی چند نیروی ویژه دولت افغانستان، به خواسته کابل پاسخ مثبت داده است.

در همین حال انتظار می‌رود ۲۱ عضو هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان برای شروع مذاکرات به زودی وارد دوحه پایتخت قطر شوند.

هیات مذاکره‌کننده طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر نیز از سفر پاکستان به دوحه بازگشتند و منتظر شروع مذاکرات‌اند.

برای دولت افغانستان حفظ نظام و دستاوردهای ۱۹ ساله و آتش‌بس دائم جدی‌ترین موضوعی است که در میز مذاکره مطرح می‌شود. اما طالبان که با حمایت پاکستان تشکیلاتی برای مذاکره ساخته است، بر بازگشت «امارت اسلامی» اصرار خواهد کرد.

معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که تیم آن‌ها در مذاکره با طالبان از ارزش‌‎های افغانستان دفاع خواهد کرد. او در توییتی نوشت: «هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان به نمایندگی از ملت و دولت، مذاکرات صلح را با هدف یک افغانستان مترقی، آزاد و متحد که در آن حقوق همه شهروندان افغانستان حفظ شود، به‌زودی آغاز خواهد کرد.»

اگر دو طرف تحت فشار جامعه جهانی از مواضع خود اندکی کوتاه بیایند و برای پایان جنگ و خشونت ۴۰ساله گام بردارند، ایجاد حکومت وقت برای پیشبرد توافق صلح به یک بحث جدی تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.