• انتشار: 30 سپتامبر 2020
  • ساعت: 12:47
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 49154
پرینت

چرا عکس کرزی و داکتر نجیب از رستوران صافی برداشته شده است؟

مصاحبه‌ای که رادیو نوروز با خرم رییس دفتر پیشین حامد کرزی داشت، خرم به این اشاره کرد که ارگ از رسیدن حامدکرزی به قدرت نگران است. تاکید خرم این بود اگر مردم حامد کرزی را بخواهند و با آمدن حامدکرزی در قدرت، کشور آرام شود، ارگ نباید نگران به قدرت رسیدن حامد کرزی باشد.

رستوران صوفی یکی از رستوران‌های شناخته شده و مهم در شهر کابل است. این رستوران در عرصه‌های خدمات فرهنگی و اجتماعی فعال است. در گرفتن قردادها از حکومت مورد اعتماد حکومت است. در جذب قراردادهای خارجی نیز فعالیت می‌کند. رستوران صوفی بنابه اهمیت و امنیتی‌که دارد، محلی برای رفت و آمد مقامات دولتی و افراد خارجی است.

رستوران صافی در بخشی از رستوران عکس همه‌ی رییس‌جمهوران افغانستان را از قبل به نمایش گذاشته است. طبعا نمایش عکس همه‌ی رییس‌جمهوران افغانستان در آن بخشی از رستوران بیانگر موضع فرهنگی ملی‌گرایانه رستوران است. با نمایش این عکس‌ها رستوران از یک‌طرف موضع فرهنگی خود را تبارز می‌دهد و از طرف دیگر زمینه‌ی آشنایی مشتریان و بازدیدگان رستوران را با رییس‌جمهوران افغانستان فراهم می‌کند.

رستوران صافی رستوران دولتی نیست‌که بگوییم چرا عکس فلان رییس‌جمهور را به نمایش گذاشته است و از فلان رییس‌جمهور را به نمایش نگذاشته است. گذاشتن عکس افراد و مناظر در رستوران‌های خصوصی به سلیقه و انتخاب صاحبان رستوران‌ها ارتباط می‌گیرد. اما از آنجایی‌که رستوران صوفی جایی را در رستوران برای عکس همه رییس‌جمهوران افغانستان اختصاص داده بود و عکس همه رییس‌جمهورهای افغانستان تا هنوز آنجا به نمایش گذاشته شده بود؛ طبعا توقع مشتریان این است‌که عکس همه رییس‌جمهورهای افغانستان باید در آنجا باشد.

اما به تازگی مشاهده شده که عکس های رئیس جمهور کرزی و داکتر نجیب از جمع عکس رییس‌جمهوران افغانستان برداشته شده است. پرسش این است‌که آیا برداشتن این دو عکس در این وقت به شرایط سیاسی افغانستان ارتباط می‌گیرد؟

یعنی شرایط سیاسی موجود باعث شده است‌که رستوران صوفی عکس این دو رییس‌جمهور را بردارد؟ رسوران صوفی روابط و همکاری‌های زیادی با حکومت فعلی دارد، آیا این روابط و همکاری‌هایی‌که رستوران صوفی با حکومت دارد، موجب تغییر سلیقه‌ی رستوران صوفی برای برداشتن عکس این دو رییس‌جمهور به خصوص رییس‌جمهور کرزی شده است؟ زیرا در شرایط فعلی یک تصور این است‌که حامد کرزی گزینه‌ی رقیب قدرت ارگ است.

مصاحبه‌ای که رادیو نوروز با خرم رییس دفتر پیشین حامد کرزی داشت، خرم به این اشاره کرد که ارگ از رسیدن حامدکرزی به قدرت نگران است. تاکید خرم این بود اگر مردم حامد کرزی را بخواهند و با آمدن حامدکرزی در قدرت، کشور آرام شود، ارگ نباید نگران به قدرت رسیدن حامد کرزی باشد.

اگر پیش‌فرض در برداشتن عکس حامد کرزی را از رستوران صوفی بنابه روابط رستوران صوفی با حکومت فعلی در نظر بگیریم؛ پرسش دوم این است‌که عکس داکتر نجیب‌الله چرا برداشته شده است؟ بحث داکتر نجیب‌الله در شرایط فعلی یکی از بحث‌های بود که در سرخط اخبار سیاسی افغانستان قرار داشت. قرار بود که از کشته شدن داکتر نجیب‌الله توسط طالبان در تالار لویه‌جرگه یادبود صورت بگیرد اما از این یادبود ممانعت صورت گرفت.

گفته می‌شود برگزاری این یادبود در این شرایط، سیاسی بوده است‌که در برگزاری و عدم برگزاری آن هندوستان و پاکستان نقش داشته است. بنابه این رویداد آیا می‌توان این سوال را مطرح کرد که برداشتن عکس داکتر نجیب‌الله از رستوران صوفی نیز به شرایط سیاسی فعلی ارتباط دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.