• انتشار: 2 ژانویه 2021
  • ساعت: 12:57
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 52732
پرینت
ده روز از ترور یوسف رشید گذشت

چرا آقای رشید درست قبل از کنفرانس مطبوعاتی اش ترور شد؟

برای همگانی ساختن نتایج کاری و آغاز همکاری های جدی برای تقویت روند صلح، زمان کنفرانس مطبوعاتی خود را به ساعت ۱۰ قبل از ظهر تعیین نمود و زمانیکه با یک کاپی از یافته هایش از خانه بیرون شد نرسیده به دفتر او را به شکل بسیار ظالمانه به شهادت رساندند.

حدود ده روز از ترور یوسف رشید، رئیس نهاد انتخابات عادلانه و آزاد افغانستان، می گذرد و هنوز از دستگیری عوامل این جنایت وحشتناک خبری نیست.

یوسف رشید که به گفته کارشناسان امر جعبه سیاه انتخابات ریاست جمهوری گذشته افغانستان قلمداد می شد، با مرگش بسیاری از گفتنی ها را با خود به زیر خاک برد.

محمد جواد رحیمی یکی از کاربران فیس بوکی در مورد ترور یوسف رشید می نویسد:«امشب طی تماس تلیفونی، جویای احوال خانواده شهید یوسف رشید شدم اما آنچه که شنیدم، دردناکتر از خبر شهادت یوسف رشید بود. شهید یوسف رشید در زمان حیات خود، از عملکردهای فرا قانونی و از اینکه به دموکراسی و مردم سالاری در کشور احترام گذاشته نشد و انتخابات ها سمبولیک و بی معنی گردید، شدیدا نا راحت و نا امید شده بود.»

در نهایت و طبق خواست ملت، او تصمیم گرفته بود تا در روند صلح به شکل منظم و مؤثر نقش ایفا نماید. شهید رشید با خانواده های شهدا در محلات و ولایات مختلف کشور رابطه برقرار نمود تا با درک عمیق از دردها و خواست های آنها، یک طرح جامع برای تقویت روند صلح آماده و در دسترس طرف های دخیل قرار دهد.

بعد از آنکه یافته های تیم کاری او نهایی گردید، شهید رشید برای همگانی ساختن نتایج کاری و آغاز همکاری های جدی برای تقویت روند صلح، زمان کنفرانس مطبوعاتی خود را به ساعت ۱۰ قبل از ظهر تعیین نمود. در آخرین صبح روز زندگی، با یک کاپی از یافته هایش و متن سخنرانی و سایر موارد که می خواست از طریق مطبوعات با ملت شریک نماید، از خانه بیرون شد اما نا رسیده به دفتر او را به شکل بسیار ظالمانه به شهادت رساندند و نگذاشتند که او کنفرانس مطبوعاتی خود را برگزار نماید.

به نوشته آقای رحیمی سر انجام، جسد شهید رشید را به خاک سپردند و یافته ها و نکته های او برای همیش ناگفته باقی ماند.بعد از شهادت، هیچ گروهی مسؤلیت ترور شهید رشید را به عهده نگرفت. مسؤلین حکومتی نه تنها در نماز جنازه او اشتراک ننمودند بلکه در مراسم خاک سپاری او نیز هیچ نقش نداشتند و خدمات و تلاش های اسلامی و انسانی ۲۰ ساله شهید رشید تنها چند تسلیت نامه فیسبوکی را به دنبال داشت.

ده روز از شهادت یوسف رشید سپری گردید اما تا همین لحظه، حتی یک مامور پائین رتبه حکومتی نیز به خانه یوسف رشید نرفت تا از حال و احوال آنها با خبر گردد و یا از آغاز بررسی های ترور آن هموطن صادق و خادم اطلاع دهد.

یوسف رشید در حالی به شهادت رسید که از یکطرف مردم دردمند افغانستان بیشتر از هر زمانی دیگری در آرزوی تامین صلح اند اما از طرف دیگر، رهبر نماهای حکومتی بخاطر تداوم حکومت داری سلیقه ای و حفظ چوکی و منافع شخصی ایشان، به اشکال مختلف روند صلح را سبوتاژ و صدای آزادی بیان را به شکل روز افزون خفه می نمایند.

این کاربر فیس بوکی تاکید می کند مسؤلین بی کفایت حکومتی و عاملین حذف و شهادت فعالین سیاسی و مدنی کشور باید بدانند که با حذف نخبگان و عدالتخواهان کشور نه تنها به اهداف شوم خود نخواهند رسید بلکه بزودی چهره های واقعی آنها افشا خواهد شد و توان خیانت ها و جنایت های خود را نیز خواهند پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.