• انتشار: 5 اکتبر 2016
  • ساعت: 15:17
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 14004
پرینت
جان کری خطاب به طالبان:

پیوستن به پروسه صلح تنها راه برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان است

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا امروز در نشست بروکسل خطاب به شورشیان طالبان گفت که پیوستن به پروسه صلح تنها راه برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان است؛ و این دقیقا همان چیزی است که طالبان می خواهد.

آقای کری همچنین از کشورهای منطقه به شمول روسیه، ایران، چین، پاکستان و هند خواست تا نقش مهم خویش را برای حل چالش های فرا روی افغانستان به شمول صلح با طالبان ایفا کنند.

وی گفت “من از کشورهای روسیه، ایران، چین، هند و پاکستان می خواهم تا به آن نقش حیاتی خود که می توانند نه تنها برای زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی افغانستان در آینده ایفا کنند، بلکه به نقش مهم خود در دستیابی افغانستان به صلح با طالبان نیز فکر کنند.”

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین خطاب به شورشیان طالبان گفت که از معاهده صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار الگو بگیرند و به پروسه صلح بپیوندند.

وی گفت “راهی برای پایان با افتخار برای درگیری هایی که طالبان در افغانستان به آن دامن زده اند می باشد. این جنگی است که در میدان نبرد پایان برنده نخواهد داشت.”

او گفت “پیام به طالبان این است که از حزب اسلامی: «الگو بگیرند».”

آقای کری افزود پیوستن به پروسه صلح، در حقیقت می تواند به طالبان در رسیدن به هدفشان که همانا خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، کمک کند.

او گفت “توافقنامه ای سیاسی با دولت افغانستان تنها راه برای پایان درگیری ها است. همچنین این توافقنامه صلحی دایم را در افغانستان تضمین می کند و طالبان را نیز به هدف اصلی شان که خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان است میرساند.”

جان کری تصریح کرد “نیروهای نظامی خارجی تنها از راه صلح از افغانستان خارج می شوند، و از راه فعالیت های شورشیانه، آنها به هدفشان نمی رسند.”

لازم به ذکر است که در حال حاضر ۹،۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارد که عمدتا به نیروهای امنیتی افغانستان، آموزش و مشاوره می دهند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور نیز در این خصوص و در اشاره به امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار در نشست بروکسل گفت “افغان ها می توانند صلح کنند. ما می توانیم صلح کنیم. ما متعهد به سیاستی سازنده هستیم، و نه سیاستی تخریب کننده.”

گفتنی است که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که پیش از این با لقب «قصاب کابل» یاد می شد، چند روز پیش با دولت افغانستان توافقنامه صلح را امضا کرد.

طالبان اما تاکنون از پیوستن به پروسه صلح خودداری کرده است و در عوض، حملات شان را طی چند روز اخیر افزایش داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.