• انتشار: 7 مارس 2018
  • ساعت: 10:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26816
پرینت

پیشنهاد شورای هماهنگی شوراهای ولایتی افغانستان به دولت!

شورای هماهنگی شوراهای ولایتی افغانستان با نشر اعلامیه ای پیشنهاداتی را به دولت وحدت ملی به منظور خاتمه یافتن چالش های موجود در افغانستان ارائه کرده است.

متن اعلامیه به شرح زیر می باشد:

اعلامیه کنفرانس مطبوعاتی مورخ ۱۵/۱۲/۱۳۹۶شورای هماهنگی شوراهای ولایتی افغانستان

«خوشحالیم که از آدرس شورای سراسری شوراهای ولایتی افغانستان که ممثل اراده مردم افغانستان است، با شما سخن می گویم. بعد از سالهای دشوار جنگ و ویرانی و نزاع های قومی و فضای اختناق و نا امیدی، بیشتر از یک و نیم دهه از ایجاد فصل جدید در افغانستان می گذرد. اما هنوز هم صداهای نفاق، و پراکندگی و جنگ از گوشه های این کشور بلند است. هنوز هم نتوانستیم به عنوان یک ملت واحد ارزش های مشترک خلق کنیم و دشمنان مشترک مان را بشناسیم. هنوز هم وابستگی های تنگ قومی، نژادی، مذهبی و سیاسی برای مان در اولویت است. در بسیاری از موارد به جای تفاهم و بحث برای بیرون رفت از آن معضل، از کارت قومی به عنوان حربه، به همدیگر استفاده می کنیم. همه می دانیم که افغانستان کشور با تکثر قومی و مذهبی است که در واقع بسان گل های رنگارنگ به زیبایی این کشور افزوده است. اما متاسفانه ما به جای این که این زیبایی ها را درک کنیم، این موارد با جنجال ها و تنش هایی همراه بوده است. تاکید بر قومیت و منفعت خواهی قومی تجربه مردمان این سرزمین را با خشونت، نابرابری ها و تک روی ها گره زده است. که نتیجه آن جز ویرانی، پراکندگی و تنش های قومی چیزی بیشتر را به دنبال نداشته است.»

تجربه جوامع بشری ثابت نموده که اتحاد و همبستگی یکی از عوامل قدرت و اقتدار و ضامن بقای آن جامعه است، که بدون آن رسیدن به یک جامعه مترقی، سعادت مند و پیشرفته ناممکن است.

روی این ملحوظ شورای هماهنگی شوراهای ولایتی افغانستان جهت پایان دادن به چالش های فوق موارد ذیل را به حکومت پیشنهاد می نماید:

۱ – شورای هماهنگی شوراهای ولایتی افغانستان نگرانی عمیق خویش را از وضعیت کنونی که عبارتند از مشکلات امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می باشد ابراز داشته و از رهبران حکومت وحدت ملی میخواهیم که با توجه به اصل حکومتداری خوب به این اصل ها توجه داشته و نگرانی شوراهای ولایتی و مردم افغانستان را از این ناحیه حل کند.

۲- شورای هماهنگی شوراهای ولایتی افغانستان خواهان پایان یافتن چالش ها و اختلافات درون حکومتی میان رهبران حکومت وحدت ملی و مقامات بلند رتبه آن می باشد.

۳ – شوراهای ولایتی افغانستان از پروژه اقتصادی تاپی و سایر پروژه های ملی حمایت نموده و خواستار انکشاف متوازن در سراسر افغانستان می باشد.

۴ – شورای هماهنگی شوراهای ولایتی افغانستان خواهان حل و فصل اختلافات سیاسی در مرکز و ولایات بوده و خواستار انتخابات پارلمانی به موقع می باشد.

۵ – ما ضمن حمایت از پروسه صلح به رهبری دولت افغانستان از دولت و رهبران آن تقاضامندیم که اعضای شوراهای ولایتی افغانستان را که از نزدیک با اقشار مخلتف جامعه در تماس اند و مورد اعتماد مردم نیز قرار دارند دخیل کنند زیرا میتوانند نقش اساسی و خوبی را در پیشبرد صلح و گفتگو های صلح داشته باشند.

با احترام و تمنیات نیک

فرید بختور

ریس شورای هماهنگی شورا های ولایتی افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.